AMD GPU’lu Samsung Exynos 2500 geliyor: Üst düzey olacak!

0

Samsung, kendi Exynos yongası için çalışmalarını hızlandırdı. Bir süre önce AMD ile anlaştığını duyuran teknoloji devi, AMD’nin patentlerini kullanarak özel bir model üzerinde çalışıyor. Üst düzey Galaxy modellerine güç verecek Samsung Exynos 2500 yonga seti, AMD destekli bir GPU’ya sahip olacak.

Samsung ve AMD’nin yeni meyvesi: Özel GPU’lu Exynos 2500

Twitter’daki son sızıntılara göre Samsung, AMD iş birliğiyle geliştirilen özel GPU’ya sahip Exynos 2500 yonga seti üzerinde çalışıyor. Galaxy cihazları için yüksek performanslı bir çip olması amaçlanan yeni işlemci, AMD’nin patentlerini kullanacak. Ancak sızıntıya göre Samsung’un temel amacı “performansta optimizasyonu yakalamak” olacak.

Exynos 2200, cihazın genel performansını etkileyen ısınma sorunlarıyla eleştirilerin odağında yer almıştı. Bu yüzden Exynos 2500’teki iyileştirme, termal açıdan daha verimli bir çip olacağı anlamına geliyor. Isınma sorununun düzeltilmesi durumda genel kullanım ve oyun performansı artacak.

Samsung’dan uygun fiyatlı tablet: Galaxy Tab S9 FE yolda!

Exynos 2500’ün hangi Galaxy modelinde yer alacağı şimidlik belirsiz. Ancak yakın zamanda çıkması beklenmiyor. Samsung, çok daha optimize ve çok daha verimli bir işlemci sunmak için gelişmiş fabrikasyon teknolojisini kullanacak. Bu da ek gecikme yaşanabileceği anlamına geliyor.

Koreli teknoloji devinin, üst düzey Galaxy modellerinde kullanmak üzere bir Exynos yongası geliştirdiği söyleniyor. Bundan dolayı halihazırda Galaxy S23 ailesinde de kullanılan Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2 ile rekabet etmek zorunda kalacak. Öte yandan, Apple’ın kendi A16 Bionic yongası gibi rakipleri de göz ardı etmemek lazım.

YouTube video

Yeni işlemci ilgi çekici görünse de, yakın zamanda tanıtılması mümkün görünmüyor. Bundan dolayı Galaxy S24 ailesi de dahil olmak üzere üst düzey Galaxy modellerinde Snapdragon görmeye devam edeceğiz.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz