Android 13 ile kritik bir güvenlik sorunu çözülüyor!

0

Google, Android 13 ile birtakım güvenlik iyileştirmeleri üzerinde çalışıyor. Android 13 QPR3 Beta’da yer alan bir özellik sayesinde, yıllardır PIN kilidindeki güvenlik açığının gidereceği belirtildi. Kilit ekranında yer alan PIN’i güvende tutacak yeni gizlilik anahtarı sunmaya başlayacak. Bu özellik sayesinde PIN kilidini sizden başka kimse göremeyecek.

Android 13 ile PIN kilidi gizlenecek

Android 13 QPR3 Beta, kilit ekranında PIN’i gizleyen yeni bir özellik sunmaya başladı. Bu, etrafınızdaki kişilerin PIN anahtarınızı görmesini engelleyecek. Gelişmiş PIN gizliliği anahtarı isimli yeniliği Ayarlar > Güvenlik ve Gizlilik > Cihaz Kilidi > Gear simgesi yolundan açabilirsiniz. Ancak QPR3 Beta’nın sadece Pixel telefonlarda olduğunu unutmamak lazım.

PIN anahtarı için sunulan bu özellik etkinleştirildiğinde, PIN’de yer alan numaraları -şifre girmeye benzer şekilde- kilit ekranında gizlemeye başlayacak. Tüm sayılar, yalnızca onaylama düğmesine basıldığında görülecek.

Samsung, bütçe dostu bir modele daha Android 13 verdi!

Halihazırdaki PIN tasarımı, yanlış bir rakama bastığınızda sayıyı görmenizi mümkün kılıyor. Ancak güvenlik açısından sorun oluşturabiliyor. Gelişmiş PIN gizliliği anahtarı sayesinde herhangi bir sayıya basıldığında belirgin bir animasyon olmayacak. Görsel olarak değişen tek şey, kutuda yeni bir yıldızın görünmesi olacak. Yani dışardan bakan kişi, sadece PIN numarasının yıldızını görebilecek.

Özellik, Android 13 QPR3 Beta’nın bir parçası olarak yayında olsa da, Google’ın global duyurudan önce özelliği geri çekme ihtimali bulunuyor. Şimdilik tam olarak amaçlandığı gibi çalışıyor. Bu nedenle, Haziran Pixel Feature Drop’un bir parçası olarak gelmesi mümkün. Haziran ayından sonra diğer Android cihazlarda da bulunacağını belirtmek gerekiyor.

YouTube video

Günümüzde başka birinni telefonuna erişmek, tüm dijital yaşamını gözlemlemeyi sağlıyor. Bundan dolayı da akıllı telefon güvenliği önemli bir endişe kaynağı haline geldi. Google’ın yeni Gelişmiş PIN gizlilik anahtarı, dijital yaşamınızı daha güvenli hale getirecek.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz