Android 13 özellikleri ve çıkış tarihi!

0

Android 13 bir diğer adıyla Tiramisu, Google I/O 2022 etkinliğinde resmi olarak tanıtıldı. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Material You tasarımını daha da iyileştiren şirket, Android 13 ile birlikte tasarım ve güvenliği oldukça iyileştirmiş durumda. Peki Android 13 özellikleri biz kullanıcılara neler sunuyor ve ne zaman çıkacak? Gelin hep birlikte yakından bakalım…

Android 13 özellikleri!

Değiştirilebilen Simge Rengi ve Teması

Bu özellik sayesinde ana menüdeki simgeler artık duvar kağıdındaki baskın renklere göre uyum sağlayacak. Bu özellik sayesinde kullanıcılar simge temasını ve rengini kolayca değiştirebilecekler. Android 13’ün tasarımdaki en büyük adımı bu olabilir.

Yeni Medya Kontrolü

Android 13, yeni medya kontrolü tasarımı ile daha şık ve göze hoş görünen bir kontrolmenüsü ile bizleri karşılıyor.

Uygulama Özelinde Dil Seçeneği

Google artık varsayılan cihaz dilinden farklı olarak uygulama özelinde dil seçeneğini kullanıcılara sunacak. Bu dil seçenekleri sayesinde kullanıcılar cihazlarının varsayılan dilinin dışında uygulamaları istediği dilde kullanabilecekler.

Gelişmiş Tablet Deneyimi

Yeni Android sürümüyle birlikte gelişmiş tablet deneyimine de odaklanan Google, tabletler için yenilenmiş bir görev çubuğu sunuyor. Yetkililerin etkinlik sırasındaki açıklamalarına göre bu görev çubuğu tabletlerde bölünmüş ekran modundayken birden fazla işlevi aynı anda gerçekleştirmeyi kolaylaştırıyor.

Geliştirilmiş Gizlilik

Android 13 güncellemesi, gizlilik açısından da birçok yeniliğe ev sahipliği yapıyor. Gizlilik yeniliklerine göz atacak olursak, gelen yeni özellikle beraber kullanıcılar artık uygulamaların pano geçmişini önceden zamanlayarak otomatik olarak silebilecekler. Bunun dışında Android 13 sonrasında artık uygulamalar sizden Wi-Fi taraması gibi belirli izinler istemeyecek.

Otomatik Karatma

Otomatik Karartma özelliği herkesin merakla beklediği bir konuydu. Google I/O 22 etkinliğinde bu özelliğe değinen şirket, uyku vakti modu sayesinde sistem duvar kağıdının otomatik olarak kararacağına dikkat çekti.

Android 13 çıkış tarihi

Her zaman olduğu gibi Android 13 güncellemesi, ilk olarak Pixel cihazlara daha sonra Android amiral gemisi modellerine gelecek. Pixel cihazlar için güncelleme Ağustos – Eylül arasında yayınlanacak.

Peki siz, Android 13 özelliklerini beğendiniz mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz