Android 14, yüksek sesle şarkı dinlemenize izin vermeyecek!

0

Google, Android 14 için yeni bir ses seviyesi kontrolü üzerinde çalışıyor. “Kulaklık için Yüksek Ses Uyarısı” olarak adlandırılan özellik, kullanıcıları uzun süre boyunca kulaklıkta yüksek sese maruz kalması durumda uyarı verecek.

Google’dan Android 14 için “Yüksek Ses Uyarısı” özelliği

Android 14 ile sunulacak güvenlik özelliği, ses seviyesini tahmin etmek için ses sinyalinin frekansa bağlı analizini gerçekleştirecek. Ardından bu analizi sesin yüksekliği ve süresiyle birleştirecek ve “hesaplanmış ses dozu” (CSD) sunacak. CSD belirli eşiklere ulaştığında ise Android’de uyarılar görüntülenecek.

Bu uyarılar, önerilen ses yüksekliğinin katlarına göre farklılık gösterecek. Örneğin, CSD’nin bir kat fazlası olursa “Kulaklık ses seviyesi önerilenden daha uzun süredir yüksek. Ses seviyesi daha güvenli bir seviyeye düşürüldü” şeklinde bildirim verecek. Kullanıcı uyarıyı onaylamazsa bile ses seviyesi otomatik olarak düşürülecek.

İlginizi Çekebilir – Güçlü Android telefonlar hayal oldu!

CSD için en şiddetli uyarının ise beş kat olacağı belirtildi. “Kulaklık ses seviyesi güvenli sınırı aştı. Ses seviyesi daha güvenli bir seviyeye düşürüldü” uyarısıyla kullanıcıların kulak sağlığı korunmuş olacak.

Google, yeni özelliği Avrupa Birliği’nde kabul edilen güvenlik standartlarına uymak için zorunlu olarak geliştirdi. Küresel kullanıcılar için opsiyonel olacak gibi duruyor, ancak Avrupa pazarında satılan cihazlarda muhtemelen varsayılan olarak etkinleştirilecek.

Bu özelliği, Android’deki mevcut ses sınırı uyarılarıyla karıştırmamak gerekiyor. Şu anda sunulan destek sadece tek seferli bir uyarı veriyor. Ancak Google, yeni özellik kapsamında belirli aralıklarla sesi analiz edecek ve CSD endeksinin ötesine geçip geçmediğini söyleyecek.

Peki siz Android 14 için Yüksek Ses Uyarısı hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz