Android 14, uydudan SMS desteği alıyor!

0

Google’ın bu yılın sonlarına doğru resmi olarak kullamıma açması beklenen Android 14’ün gelişmiş uydu bağlantısı desteğine yer vereceği iddia edildi. İlk aşamada Pixel telefonlara sunulacak yeni bağlantı seçeneği, kullanıcıların hücresel kapsam alanı dışındayken uydu ağları üzerinden SMS göndermesine olanak tanıyacak.

Android 14 ile uydu bağlantısıyla SMS atmak mümkün olacak

Twitter’da ortaya çıkan yeni uydudan SMS desteği, Android 14’ün bir ilke imza atacağını gösteriyor. Google tarafından doğrulanmamış olsa da, bu özellik, diğer üreticilerinin acil durumlarda uydudan erişim sağlama girişimlerinin bir parçası gibi görünüyor.

Apple ilk olarak geçtiğimiz yıl iPhone 14 serisiyle birlikte uydu SOS desteğini tanıttı. Bu özellik, kullanıcıların tehlike altındayken ve hücresel bağlantı alanı dışındayken uydulara ve acil durum hizmetlerine bağlanmasına olanak tanıyor. Benzer şekilde Huawei de Mate 60 ve P60 modellerinde uydu tabanlı SOS desteğini etkinleştirdi.

Google Pixel 8 özellikleri ve çıkış tarihi sızdı!

Android 14’teki uydu bağlantısı da muhtemelen benzer bir rol oynayacak. Ancak Google’ın SOS desteğine ek olarak SMS atma imkanı tanıyacağı da ifade edildi.

Ekim ayı civarında piyasaya sürülmesi beklenen Pixel 8 ve Pixel 8 Pro modelleri muhtemelen uydu özelliğine yer verecek. Amiral gemisinin ayrıca 6,7 inç QHD+ 120 Hz LTPO OLED ekrana, Tensor G3 yonga setine ve 12 GB RAM ile 128/256 GB depolamaya sahip olması bekleniyor.

Uydu bağlantısı ilk olarak Apple tarafından pazara getirilmiş olsa da, birçok Android markasının bu özelliği benimsediğini söyleyebiliriz. Hayat kurtarıcı özelliğin daha fazla akıllı telefona getirilmesi oldukça önemli bir gelişme.

Peki siz bu haber hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz