Google, kullanıcıları dinledi: Android 14, beklenen yeniliği alıyor!

0

Google, yakın zamanda Android 14 için ikinci beta güncellemesini erişime açtı. Bu beta sürümü kapsamında ise yeni bir gizlilik özelliği gözler önüne serildi. Google artık Android cihazlarda belirli bir uygulamanın ekran görüntüsünü almaya izin verecek. İşte Android 14 için yeni ekran kaydetme seçeneği.

Android 14’te tek bir uygulamayı kaydetmek mümkün olacak

Android cihazlarda yıllardır yer alan ekran kaydetme özelliği çok fazla seçenek sunmuyor. Kullanıcılar yalnızca ses kaydını devre dışı bırakabilir ve ekran kaydı sırasında dokunuşları gizleyebilir. Ancak yeni bir özellik, kaydı tek bir uygulamayla sınırlandırmaya izin verecek.

Bu yenilik sayesinde kayıt sırasında telefona gelen bildirimler gibi hassas bilgiler görünmeyecek. Bu da kullanıcı gizliliğini bir adım öteye taşıyacak.

Samsung’un favori özelliği 6 yıl sonra Android 14’e geliyor!

Bir Android geliştiricisi tarafından Twitter’dan paylaşılan ekran görüntüsüne göre kayıt alırken uygulamayı seçmek mümkün olacak. Buna göre ekran kaydı almak isteyen kullanıcılar, son açılan uygulamaları gösteren bir listeden seçim yapabilecek.

Ayrıca kaydedilmekte olan uygulamadan çıksanız da video kaydı devam edecek. Ancak bu arada uygulamayı açana kadar video kararacak. Yani seçilen uygulamanın dışındaki hiçbir uygulamaya veya bildirim kayıtta görünmeyecek.

Öte yandan kullanıcılar -şu anda olduğu gibi- tüm ekranı kaydetmeyi seçebilir, ancak isterse bildirimlerin görünmesini engelleyebilir. Bu seçenek ile Google, durum çubuğunun kayıt sırasında gizleyecek.

YouTube video

Aslında Samsung OneUI arayüzü buna benzer bir seçenek sunuyordu. Ancak Android’de desteklenmediği için tüm uygulamalarda bunu kullanmak mümkün değildi. Android 14’le birlikte tüm markalara gelmiş olacak.

Peki siz Android 14 ekran kaydetme yeniliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz