Android 15 ile gelecek 10 özellik! Pil sağlığından uydu ile iletişime birçok özellik geliyor

0
Google, dün yaptığı I/O geliştiriciler etkinliğinde Android 15 işletim sistemine gelecek özellikleri paylaştı.

Google, dün yaptığı I/O geliştiriciler konferansında yeni Android 15’e gelecek özellikleri kullanıcılara sundu. Şirket, Android 13 ve Android 14’ten istenen memnuniyeti karşısında göremeyince Android 15’in gelişini hızlandırdı. Yeni gelecek olan işletim sistemi güncellemesi içerisinde uydu bağlantı özelliğinden Apple cihazlarda bulunan pil sağlığına kadar bir çok özellik var.

Android 15’in neden bu kadar bekleniyor? Android 15’in beklentileri nelerdir?

Android 12, yeni bir tasarım ve çok sayıda özellik ile gelen son işletim sistemi güncellemesi oluyor. Son iki işletim sistemi güncellemesi olan Android 13 ve 14, kullanıcıları çok fazla etkilemedi. Son iki güncelleme ile arayüz ve çok çığır açıcı özellikler gelmezken kullanıcılar Android 15’ten çok umutlular. Dünkü I/O geliştiriciler etkinliğinden sonra Android 15’e gelecek olan özellikler paylaşıldı.

1. Uydu iletişim desteği

Apple, birkaç yıl önce yaptığı Far Out etkinliği ile iPhone 14 serisini ve bununla birlikte yeni uydu iletişim desteğini kullanıcılara tanıttı. Uydu iletişim desteği temel olarak telefon şebekenizin olmadığı ve açık bir alanda gökyüzünü tarayarak bir uydu bulmasını ve o uyduya bağlanarak iletişim kurabilmenizi sağlıyor.

Google, dün yaptığı I/O geliştiriciler etkinliğinde Android 15 işletim sistemine gelecek özellikleri paylaştı.

Bu özelliğin Apple’dan farkı ise Android’te arkadaşlarınıza ve ailenize mesaj atabilecekken iOS’de sadece yardım çağrısı gönderebiliyorsunuz. Bunu kullanabilmeniz için bir şey yapmanıza gerek yok. Uydu üzerinden mesaj gönderebilmek ve alabilmek için gereken RCS iletişim uygulaması Android 15 içerisinde yüklü olarak geliyor. Özellikle geçtiğimiz yıl yaşadığımız deprem gibi doğal felaketler sonrası bu özellik çok iyi olabilir.

2. Pil sağlığı

Android 15 ile birlikte gelecek yegane özelliklerden birisi ise yıllardır beklenen pil sağlığı özelliği oluyor. Pil sağlığı özelliği ile beraber Android kullanıcıları bundan sonra pillerinin sağlık durumunu öğrenebilecek ve üçüncü parti bir uygulama yüklemek zorunda kalmayacaklar. Piller zamanla her kimyasal gibi yapısal değişime uğrar ve bozulurlar.

Google, dün yaptığı I/O geliştiriciler etkinliğinde Android 15 işletim sistemine gelecek özellikleri paylaştı.

Telefonlarımızdan bilgisayarlarımıza kadar taşınabilen bütün cihazlar li-iyon (lityum iyon) ve li-po (lityum polimer) pil kullanırlar ve bu pillerin sağlığı doğru denetlenmediği zaman ölümcül bile olabilirler. Bu piller zaman geçtikçe daha az kapasite enerji tutarlar ve bu şarjların daha hızlı bitmesine sebep oluyor. Aslında bu özellik Android 14 QPR2 Beta 2 sürümünde görülüyor, ancak bu özellik o zamanlar yeteri kadar geliştirilmedi ve bir sonraki bahara ertelendi. Özellik, şu anki Pixel cihazlarında bile henüz mevcut değil.

3. Kapalıyken telefonunuzu bulun

Google’ın cihazını bul özelliği uzun yıllardır standart çalışma prensibi ile devam ediyor. Telefon açık ve internete bağlı ise telefonun yerini hemen bulabiliyordunuz. Lakin bu Android 15 ile değişiyor. Bundan sonra iPhone’lar kapalıyken nasıl bulunabiliyorsa Android cihazlarda aynı şekilde bulunabilecek.

Google, dün yaptığı I/O geliştiriciler etkinliğinde Android 15 işletim sistemine gelecek özellikleri paylaştı.

Uygulama, esasen Bluetooth sinyalleri ile çalışıyor. Kapalı olan cihaz, açık olan bir Android cihaza ping yani bildiri gönderecek ve o cihaz ise bunu Google’ın bul uygulamasına gönderecek. Bu sayede telefonunu kaybeden kişi, cihaz kapatılmış dahi olsa cihazın nerede olduğunu görebilecekler. Powered Off Finding olan bütün telefonlar bu özelliğe sahip olabilecekler.

4. Arşivlenmiş uygulamalar

Uygulamaların arşivlenmesi aslında ilk defa karşılaştığımız bir özellik değil. Alandan tasarruf etmeniz gerektiğinde uygulamayı silebileceksiniz lakin uygulamanın tüm dosyaları cihazınızda kalmaya devam ediyor. Böylelikle siz uygulamayı geri yüklediğinizde kaldığınız yerden devam edebiliyorsunuz.

Google, dün yaptığı I/O geliştiriciler etkinliğinde Android 15 işletim sistemine gelecek özellikleri paylaştı.

Android 15 ile işletim sistemi aynı zamanda otomatik olarak kullanmadığınız uygulamaları silebilecek ve aynı zamanda yedekleyecek. Uygulamaya tekrardan erişmeniz gerektiğinde uygulamaya dokunacaksınız ve uygulamayı tekrardan indirmeniz için Play Store’a yönlendirileceksiniz. Öncekinden farklı olarak üçüncü parti uygulamalarda ise üreticinin sayfasına yönlendirileceksiniz.

5. Fazla gelen bildirimi bekletme

Yeni gelen Android 15 aynı zamanda aynı uygulamadan art arda gelen mesajları otomatik olarak tespit edip engelleyebilecek. Bu özellik ile WhatsApp gibi sohbet uygulaması veya başka bir uygulamadan üst üste gelen mesajların sadece birkaçı kullanıcıya bildiriliyor.

Google, dün yaptığı I/O geliştiriciler etkinliğinde Android 15 işletim sistemine gelecek özellikleri paylaştı.

Bildirim bekleme süresi, Android 15’in ilk geliştirici önizleme sürümünde tespit edildi. Lakin ilk beta sürümünde geliştiriciler tarafından gizlendi. Muhtemelen Google’ın bu özelliği gizlemesinin nedeni özelliği halka sunmadan önce biraz daha geliştirmek istemesidir. Bu özellik cihazın kilidi açıldığı zaman devre dışı kalacak ve ardışık bildirimler her zamanki gelmeye devam edecektir.

6. Yüksek kaliteli web kamerası

2020-2021 yıllarında yaşadığımız pandemi sürecinde hepimiz evlerimizde kapalı kalmak zorunda kaldık. Hayat öyle bir dönüm noktasına geldi ki işlerimizi, okulumuz, iletişimimizi görüntülü konuşmalar ile devam ettirmek zorunda kaldık. Toplantılara katılırken kameramızın olmaması ya da kötü olması gibi problemleri çözmek için telefonumuzu üçüncü parti uygulamalar ile bilgisayar kamerası yaptık.

Google, dün yaptığı I/O geliştiriciler etkinliğinde Android 15 işletim sistemine gelecek özellikleri paylaştı.

Google, bu özelliği Android 14 QPR 1 sürümünde geliştiricilere gösterdi ama bu özellik kullancılar tarafından hiçbir zaman kullanılmadı. Android 15, önemli ölçüde iyileştirilmiş video kalitesi ile yeni bir yüksek kaliteli web kamerası modu sunuyor. Web kamerası önizlemesinde bu yeni web kamerası modunu etkinleştiren yeni bir “HQ” sembolü var. Daha iyi kalite sunabilmek için cihazdaki düşük güç modu gibi cihaz şarjını korumaya yönelik bütün özellikler devre dışı bırakılacak.

7. Kısmi ekran paylaşımı

Kısmi ekran paylaşımı sayesinde kullanıcılar ekran kaydı yaparken ya da ekranı paylaşırken ekranın sadece belirli bir alanını paylaşabilecekler. Ekran paylaşımı yaparken istenmeyen bir bildirim gelmesi veya yanlış bir uygulamaya girmeniz sonucunda içiniz rahat olabilir çünkü karşı taraf ekranda sadece seçtiğiniz uygulamayı ya da seçtiğiniz kısmı görüyor olacak.

Google, dün yaptığı I/O geliştiriciler etkinliğinde Android 15 işletim sistemine gelecek özellikleri paylaştı.

Bu özellik ilk olarak Pixel cihazlarda Android 14 QPR 2’de tanıtıldı. Ancak şimdi bu özellik tüm Android 15 cihazlarında mevcut olacak. Özellik, Android 15’i alacak olan her cihaza gelecek.

8. Özel alan

Google, Android 15 ile önemli uygulamarınızı ve dosyalarınızı güvence altına almak ve kötü niyetli kişilerden korumak için özel alanı işletim sistemine ekleyecek. Mantık çok basit, siz uygulamaya korumak istediğiniz fotoğraf, dosya, video ve uygulama gibi bir veriyi ekleyeceksiniz ve bu alana erişebilmek için kendi belirlediğiniz şifreyi kullanarak giriş yapacaksınız.

Bu özellik uzun zamandır Samsung telefonlarda güvenli klasör adıyla zaten mevcut. Özel alan, Google tarafından resmi olarak açıklanmadı lakin güvenilir kaynaklar şirketin yakında Android 15 betalarından birisine bu özelliği ekleyeceğini söylüyor.

9. Hassas bildirimler

OTP sahtekarlıkları son yıllarda katlanarak artıyor ve bu durum, kullanıcıların verilerini ve hesaplarını büyük risk altına sokuyor. Bu artışın en önemli sebeplerinden biri, mesajlara erişimi olan kötü amaçlı üçüncü taraf uygulamalar. Android 15, kötü amaçlı uygulamaların OTP’lerinizi okumasını engelleyen hassas bildirimler özelliğini tanıtarak güvenliği arttırmaya çalışıyor.

Google, tek kullanımlık doğrulama mesajlarınızın yani OTP’ler için güvenliğin zayıf kalması ve bu sebeple kullanıcıların banka hesaplarının bile riskte olmasının önüne hassas bildirimler özelliği ile geçebileceğini düşünüyor. Böylece OTP sahtekarlığı engellenebilir.

10. Varsayılan olarak kenardan kenara uygulamalar

İnce çerçeveler ve büyük ekran boyutları sayesinde, Android akıllı telefonlar artık daha öncekinden daha fazla içerik gösterebiliyorlar. Ancak, birçok uygulama henüz içeriğini tam ekran boyutunda göstermiyor. Android 15, kullanıcı deneyimini geliştirmek için tüm uygulamaları varsayılan olarak kenardan kenara yaymaya zorlayacak.

Sizlere Android’e gelecek 10 özelliği anlattık. Bu özelliklerin bir çoğu birkaç gün içerisinde çıkması beklenen Android 15 beta 2’de yayınlanırken birkaçı ise ilerideki beta sürümlerinde Android 15’e dahil olacaktır.

Peki siz Android 15’e başka hangi özelliklerin eklenmesini isterdiniz? Lütfen fikirlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz