Android 15 ile şarj etme alışkanlığınız değişecek!

0

Google, NFC Kablosuz Şarj desteği ekleyerek Android 15 ile önemli bir yenilik sunmak istiyor. Şirket, özellikle küçük akıllı cihazlar için kablosuz şarjı mümkün kılmaya hazırlanıyor.

Android 15, NFC Kablosuz Şarj desteği mi getirecek?

İlk olarak 2020 yılında duyurulan NFC Kablosuz Şarj (WLC), cihazların Qi kablosuz şarjdan çok daha küçük antenler ile NFC üzerinden şarj edilmesini sağlıyor. WLC antenlerinin boyutu 1 cm’den daha küçük olabilir. Bu da kulaklık, akıllı saat ve takip aksesuarları gibi küçük cihazlara sığabilir.

Şu anda beta aşamasında olan Android 15 güncellemesi ise NFC Kablosuz Şarj desteğini içeriyor gibi görünüyor. Bazı geliştiriciler tarafından keşfedilen API’lar, WLC için ilgili sınıflarına yer veriyor. Bu da Google’ın Android 15 sürümüyle birlikte Android cihazlar ve aksesuarlara WLC desteği ekleyebileceğini gösterdi.

POCO F6 Pro için geri sayım başladı!

WLC yıllardır mevcut olsa da, herhangi bir platform tarafından desteklenmemesi kullanıcılar tarafından benimsenmesini engelledi. Android’in büyük kullanıcı tabanı, WLC’nin hayata geçmesine yardımcı olabilir. Ayrıca boyut kısıtlamaları nedeniyle hızlı şarj yeteneklerine sahip olmayan küçük elektronik cihazlara bu özelliği getirebilir.

Bu noktada en dikkat çeken uygulamalar takip aksesuarları olacak gibi duruyor. Mevcut birçok aksesuar halihazırda NFC kullanıyor, ancak kullanım ömürlerini sınırlayan pillere sahip. WLC’nin entegre edilmesi, takip cihazlarını kablosuz olarak şarj ederek pil ömrünü uzatabilir.

Diğer potansiyel WLC cihazları arasında Bluetooth kulaklıklar, akıllı saatler ve stylus kalemler yer alıyor. Android 15 ile birlikte NFC Kablosuz Şarjın yaygınlaşması mümkün olabilir.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz