Android 15 “Karantina Modu” alıyor! Ne işe yarayacak?

0

Android 15 beta sürümlerinin kodlarında tespit edilen ayrıntılar, Google’ın Android cihazlarda güvenlik önlemlerini artıracağını ortaya koydu. Buna göre kötü amaçlı yazılım korumasını güçlendirmek için Android 15 ile Karantina Modu sunulacak.

Android 15 Karantina Modu, tehlikeli uygulamaları karantinaya alacak

Kötü amaçlı yazılımlar, Android’de uzun zamandır tehdit oluşturuyor. Google ise önceki güncellemelerle birçok sorunu ele aldığını iddia ediyor. Android 15’te bulunacak karantina özelliği ise kullanıcıların işletim sistemi tarafından tehlikeli olarak tanımlanan uygulamaları karantinaya almasını sağlayacak.

Bu da güvenliğin bir adım öteye taşınmasına yardımcı olabilir. Kod adı “Uygulamaları Karantinaya Al” olan yeni izin, Android 15’in uygulama ayarları bölümüyle ilgili bir kod parçasında bulundu. Bu, kullanıcıların cihazları tarafından otomatik olarak karantinaya alınan uygulamaları görme ve yönetme olanağına sahip olacağını gösteriyor.

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy M15, Avrupa yolunda! Fiyatı ortaya çıktı

Google şu anda belirli uygulama bildirimlerini ve etkinliklerini engelleyen özellikler kullanıyor. Bu nedenle karantina, uygulama güvenli olduğu onaylanana kadar kullanıcıların kötü amaçlı yazılımlarla etkileşime girmesini önleyebilir.

Bununla birlikte bir uygulamanın karantinaya alınırken nelere dikkat edileceği belirsizliğini koruyor. Resmi uygulamaların yanlışlıkla karantinaya alınma riski de bulunuyor. Bu nedenle kullanıcıların, yanlış değerlendirilen uygulamaları gözden geçirmesi ve karantinadan kaldırabilmesi gerekiyor.

Android 15 ile Karantina Modu büyük özellikler vadediyor olsa da, son Android 15 sürümüne dahil edilip edilmeyeceği hala belirsiz. Google’ın tüm detayları önümüzdeki ay düzenlenecek Google I/O 2024’te duyurması bekleniyor.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz