Android 15 ile telefonlara uydu bağlantısı geliyor! Nasıl çalışacak?

0

Google, yeni özelliklere ve API’lara erken erişim imkanı tanıyan sağlayan Android 15 Geliştirici Önizleme 2 paketini yayınladı. En önemli yeniliklerden biri de işletim sistemi üzerinden uydu bağlantısı desteği oldu. Peki Android 15 ile uydu bağlantısı nasıl çalışacak?

Android 15 ile telefonlarda uydu bağlantısı dönemi

Google’ın açıklamasına göre yeni işletim sistemi, uydulara bağlı cihazlar için standart bir kullanıcı arayüzü içerecek. Uygulamalar ayrıca bir cihazın uydu ağı kullanıp kullanmadığını tespit edebilecek ve bağlantıyı buna göre ayarlayabilecek. SMS ve RCS gibi temel mesajlaşma hizmetleri uydu bağlantıları üzerinden çalışacak.

Bu, standart hücresel ağların hizmet vermediği bölgelerde gelişmiş bağlantının önünü açacak. Doğal afet ve benzeri durumlar nedeniyle hücresel ağlar kullanılamadığında, acil iletişim ve mesajlaşmanın sağlanmasına da yardımcı olacak.

Ekranı efsane! Fiyat/performans vivo T3 5G çıktı

Android 15 Geliştirici Önizleme 2 sürümü ayrıca başka özellikler de getirdi. Buna göre PDF belgelerini görüntülemek ve etkileşim kurmak için gelişmiş destek de içeriyor. Geliştiriciler, yeni bir PDF aracılığıyla uygulamalarına parola koruması, ek açıklamalar ve belge içi arama, düzenleme ve seçme gibi özellikler dahil edebilecek.

Google, Android’deki PDF deneyiminin artık daha hızlı olması ve daha az bellek kullanacağını ifade etti. Diğer geliştirmeler arasında daha sorunsuz NFC ödemesi, katlanabilir cihazlar için özelleştirilmiş uygulama görünümleri, ses tanıma için otomatik dil değiştirme yer alıyor.

Uydu desteği dahil olmak üzere tüm özellikler şu anda yalnızca geliştiricilerin Android 15 Geliştirici Önizleme 2’de test edebilmesi için mevcut. Ancak Nisan ayında herkese açık bir beta sürümünün yayınlanması bekleniyor.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz