Google uyardı! 85 güvenlik açığına karşı bu güncellemeyi kurun

0

Android için Aralık 2023 güvenlik güncellemesi nihayet yayınlandı. Google, birkaçı kritik olarak derecelendirilen 85’in üzerinde güvenlik açığını düzeltti. İlk olarak Pixel cihazlarda dağıtıma çıkacak güncelleme, yılın son paketi olarak önemli açıkları gideriyor.

Android için Aralık 2023 güvenlik güncellemesi yayınlandı

Son pakette Google; Aralık ayına ilişkin düzeltmeler hakkında bilgi verdi. Güvenlik güncellemesinde 85’ten fazla açığın kapatıldığı belirtildi. Bunlar arasında hackerların herhangi bir kullanıcı etkileşimi olmadan cihazları tehlikeye atabilecek uzaktan kod yürütme hatası da bulunuyordu.

Google, Android için çalıştığı ortaklarına Aralık paketini sundu. Ancak şirketlerin kendi arayüzlerine dahil etmesi ve yayınlaması birkaç haftayı alabilir. Paketler ayrıca Android Açık Kaynak Projesi’nde de erişime açılıyor.

İlginizi Çekebilir – Huawei’den son dakika etkinliği! İşte tanıtılacak ürünler

Ayrıntılar belirli olmasa da güvenlik güncellemesi, genellikle ilk olarak Pixel cihazlarda dağıtıma çıkıyor. Ancak güncellemenin Pazartesi günü yayınlanması bekleniyordu, Pixel sahipleri ise şu ana kadar yeni sürümü göremediklerini bildirdi.

Gecikmenin aslında heyecan verici olduğunu söylemek lazım. Google’ın güvenlik geliştirmelerinin yanı sıra, yeni özellikleri içeren Feature Drop paketini de sunması muhtemel görünüyor.

Güvenlik güncellemelerinin Android sürüm dağıtımlarından bağımsız olduğunu belirtmek gerekiyor. Örneğin, cihazınız artık Android yükseltmesi almıyorsa güvenlik paketi alıyor olabilir. Genellikle güvenlik güncellemeleri 4, Android yükseltmeleri ise 3 yıl sunuluyor.

Peki, siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz