Android telefonda deprem uyarı sistemi nasıl aktif edilir?

0

Türkiye, bulunduğu genç coğrafya ve sahip olduğu iklimsel yapısı nedeniyle doğal afetler ile sıkça karşı karşıya kalıyor. Bu doğal afetler arasında yer alan deprem ise son aylarda kendini tekrardan hatırlatmaya başladı. Tabii bu ve bunun gibi tehlikeli durumlar için teknoloji şirketleri de boş durmuyor.

Bu şirketlerden birisi de pek çok alanda faaliyet gösteren Google. Geçtiğimiz yıllarda şirket, Android kullanıcıları için depremi daha yer yüzüne ulaşmadan birkaç saniye önceden haber veren bir sistemi kullanıma sundu. Peki şimdiye kadar doğal afetlerde önemli rol oynayan ve Türkiye’de de mevcut olan deprem uyarı sistemi nasıl açılır? İşte adım adım Android telefonda Google deprem uyarı sistemi aktif etme…

Android deprem uyarı sistemi aktif etme nasıl yapılır?

Google’ın doğal afet uyarı sisteminin çalışma mantığı oldukça basit. Sistem, milyonlarca telefonun ivmeölçer sensörünü sürekli olarak dinleyerek, deprem olup olmadığını algılamaya çalışıyor. Eğer oluyorsa, bölgeye yakın olan tüm kullanıcılara bildirim yollanıyor.

Android deprem uyarı sistemi aktif etme nasıl yapılır?

Bu sistem, Türkiye dahil pek çok ülkede şimdiye kadar birçok hayat kurtardı. Bunu, deprem afetinden önce bildirim alan kullanıcılar söylüyor. Tabii bu durumda hem hayat kurtaran hem de ücretsiz olan bu teknolojiyi kullanmakta fayda var.

İlginizi Çekebilir – Android telefonum yavaş! İşte hızlandırma yöntemleri

Android deprem uyarı sistemini aktif etme için şu adımları takip etmelisiniz;

Android deprem uyarı sistemi aktif etme nasıl yapılır?
  • Adım 1: Android telefonunuzdan Ayarlar uygulamasını açın.
  • Adım 2: Konum ayarlarına girin.
  • Adım 3: Buradan da Deprem uyarıları‘na tıklayın.
  • Adım 4: Deprem uyarıları seçeneğini aktif hale getirin.

Android deprem uyarı sistemini bu şekilde aktif hale getirebilirsiniz. Artık bundan sonra yakınınızda gerçekleşecek depremler için saniyeler öncesinde uyarı alacaksınız. Tabii her yazılımda olduğu gibi bu sistemde de bazen doğru çalışmama ihtimali olduğunu belirtmekte fayda var.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz