Yol tariflerini artık Android’den alın! İşte sebebi

0

Google, Google Haritalar gibi navigasyon uygulamalarıyla gezinmeyi daha doğru hale getirebilecek bir Android özelliği üzerinde çalışıyor. Değişiklik, bir cihazın yönünün daha iyi belirlenmesini vaaden bir API aracılığıyla gerçekleşecek.

Google, Haritalar ile yön kabiliyetini artıracak

Kısaca FOP API olarak adlandırılan bu değişiklik, akıllı telefonun ivme ölçerinden, jiroskopundan ve manyetometresinden gelen girdileri birleştirerek cihazın hangi yöne baktığının okunmasını sağlayacak. Bu çoklu yaklaşım, telefon modelleri arasındaki sensör kalitesindeki farklılıkların telafi edilmesine yardımcı olacak.

Android Geliştiricileri web sitesinde yer alan bilgilendirme, kalabalık ortamlardaki manyetik parazit yüzünden cihazların yanlış yönlendirme yapabildiğini ortaya koydu. Manyetik bozulmaları daha iyi ele alan yeni API, Google Haritalar ve diğer üçüncü taraf uygulamalarda daha hassas yönlendirme sağlayacak.

Xiaomi, sevilen akıllı telefonlarında fiyat artışına gidiyor!

Yükseltmeyle birlikte görünür bir arayüz değişikliği gelmeyecek olsa da, navigasyon doğruluğu üzerindeki etkisi büyük ölçüde hissedilecek.

Birçok kullanıcı, Google Haritalar ve diğer uygulamalardan, yanlış yönlendirmeler nedeniyle uzun süredir şikayetçiydi. FOP API ise Android 5.0 ve üstünü çalıştıran cihazlarda otomatik olarak etkili olacak. Bu sayede hem kullanıcılar hem de geliştiriciler için kalıcı bir soruna çözüm getirmesi bekleniyor.

Haritalama teknolojisinin sürekli gelişmesiyle birlikte bu yükseltme de büyük önem vadediyor. Android akıllı telefonlarda daha kusursuz rehberlik sunacak gibi duruyor.

Öte yandan Google, hizmetlerine yapay zeka kazandırma çabalarına hız kattı. Şirketin bu politikasını alan son uygulama Google Haritalar olacak gibi görünüyor. Haritalar, yeni bir üretken yapay zeka özelliğiyle genişleyecek. Bu özellik sayesinde haritada arama yaparak konum tavsiyesi alabileceksiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz