38 milyon kişi indirdi: Android’deki bu oyunları hemen silin!

0

Google Play Store, onlarca kötü amaçlı uygulamayı bir kez daha mağazadan temizlediğini açıkladı. Kısa bir süre önce Google ve McAfee araştırmacıları tarafından hazırlanan rapor, en büyük mobil uygulama mağazasındaki tehlikeli oyunları ortaya çıkardı. Arka planda gizlice reklam çalıştıran 38 uygulama gözler önüne serildi.

Google Play Store mağazasında 38 tehlikeli uygulama bulundu

Google, binlerce Android kullanıcısını gizli reklam tehlikesinden kurtardı. Arka planda gizlenen reklamlara sahip olan 38 tehlikeli uygulamanın, Play Store’dan kaldırıldığı bildirildi. McAfee Mobil Araştırma Ekibi, bu uygulamaların Play Store’dan silinmeden önce 38 milyon kez indirildiğini keşfetti.

Arka planda kullanıcıdan gizli reklam oynatan bu uygulamalar, hem telefonu yavaşlatıyor hem de bilgisayar korsanları için reklam gösterimi üzerinden para kazanıyor. Söz konusu uygulamalar arasında sahte Minecraft yapımları ön plana çıktı. Özellikle küçük yaştaki kullanıcıları hedefleyerek yayıldı.

100 milyon kullanıcı etkilendi

  • Block Box Master Diamond – 10 milyon kez indirildi
  • Craft Sword Mini Fun – 5 milyon kez indirildi
  • Block Box Skyland Sword – 5 milyon kez indirildi
  • Craft Monster Crazy Sword – 5 milyon kez indirildi
  • Block Pro Forrest Diamond – 1 milyon kez indirildi

McAfee, Android kullanıcılarının yeni bir uygulama indirmeden önce yorumları kontrol etmesinin önemine dikkat çekti. Ayrıca bir uygulamanın kurulması sonrasında telefon performansının düşmesinin doğru olmadığını söyledi. Bu yüzden son indirmelerinizi kontrol etmeniz mantıklı görünüyor.

YouTube video

Kısa süre önce Play Store’da benzer bir açık daha yaşanmıştı. Araştırmacılara göre kötü amaçlı yazılıma sahip olan uygulamalar; WiFi ve Bluetooth kullanarak ve ayrıca GPS konumu hakkında veri topluyordu. Kullanıcının izni olmadan arka planda reklamlara tıklayarak reklam dolandırıcılığı da yapıyordu.

Peki siz Play Store için tehlikeli uygulama hakkında ne düşünüyorsunuz?


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz