Google uyardı: Android telefonlarda önceden yüklenmiş malware tehlikesi!

0

Android cihazlara önceden yüklenmiş malware tehlikesi son yıllarda yaygınlaşmaya başladı. Google, güvenlik önlemlerini geliştirmek için çaba harcıyor. Ancak özellikle uygun fiyatlı telefon üreten Android markaları, tehditle mücadelede önemli zorluklar oluşturuyor. Rapora göre 8.9 milyon cihaz, kutudan çıkar çıkmaz saldırılara maruz kalıyor.

9 milyon Android cihaz, önceden yüklü malware ile geliyor

Trend Micro tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, son yıllarda önceden yüklenmiş kötü amaçlı yazılım sayısında önemli bir artış yaşandı. Pek çok geliştirici uygulamalarını ücretsiz olarak sunuyor, ancak uygulamaya bazı “eklentiler” yerleştiriyor. Bu eklentiler ise siber suçluların kullanıcı güvenliğini tehlikeye atmasına yol açıyor.

Rapora göre Android cihazlara önceden yüklenen kötü amaçlı yazılımlar; oturum açma kimlik bilgilerini ve hassas bilgileri topluyor. Ayrıca cihazlara ek kötü amaçlı yazılım indiriyor.

Samsung Galaxy modelleri ne zaman Android 14 alacak?

Önceden yüklenmiş kötü amaçlı yazılım tehdidi, akıllı telefonların ötesinde, akıllı saatler, tabletler ve akıllı TV’lerde görülmeye başladı. Araştırmacılar, Doğu Avrupa ve Güneydoğu Asya’da milyonlarca virüslü cihazın kullanımda olduğunu tahmin ediyor.

Trend Micro’nun tahmini, Android cihazlardaki sessiz eklentilerin yaklaşık 8,9 milyon Android cihaza bulaştığını ortaya koydu. Google ise önceden yüklenmiş Android kötü amaçlı yazılımının varlığını kabul etti. Ancak üreticilerin kendi arayüzlerine erişmediği için denetimin zor olduğunu söylüyor.

YouTube video

Genellikle Android Açık Kaynak Platformu’nu (AOSP) kullanan uygun fiyatlı cihazlar, çok sayıda önceden yüklenmiş uygulamayla birlikte geliyor. Bu da tek bir malware’in tüm cihazı tehlikeye atmasına kapı aralıyor. Bu konuda Google, cihazda Play Protect’in aktif edilmiş olmasını tavsiye ediyor.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz