Android’de eşi görülmemiş tehlike: Bu virüs, 60 bin uygulamada!

0

Android kullanıcılarını hedef alan önemli bir reklam yazılımı saldırısı keşfedildi. Güvenlik araştırmacıları, 60 bine yakın uygulamanın popüler yazılımları taklit ederek kullanıcılara saldırdığını ifade etti. Bu uygulamaların, crack’li veya hileli sürümler gibi göründüğünü, ancak reklam saldırısı yaptığı bildirildi.

Android kullanıcılarına reklam saldırısı

Reklam yazılımı uygulamaları, kullanıcıları istenmeyen reklamlara yönlendiriyor. Aynı zamanda bankacılık truva atları ve fidye yazılımları gibi diğer kötü amaçlı yazılımları da barındırıyor.

Bitdefender tarafından keşfedilen reklam dolandırıcılığı yaklaşık 60 bin uygulamada kendini gösteriyor. Bu kötü amaçlı uygulamaların hiçbiri Google Play Store üzerinden dağıtılmıyor. Bunun yerine Google’dan popüler uygulamaların hileli veya modlu sürümlerini arayan kişileri hedefliyor.

Google Play’de bulunan Android için SpinOk malware’i nedir?

Reklam uygulamaları tespit edilmemek için cihaza yüklendikten sonra görünmüyor. Uygulamayı başlattıktan sonra, kullanıcılara uygulamanın bölgelerinde bulunmadığını ve kaldırmaları gerektiğini belirten bir mesaj sunuluyor. Ancak bu arada, uygulama arka planda kötü amaçlı yazılımı etkinleştirerek uykuda kalıyor.

Bu reklam saldırısının Netflix, PDF uygulamaları, Spotify, Disney+, WhatsApp gibi popüler yazılımları hedeflediği bildirildi. Bu uygulamaların modlu veya paralı sürümlerini indirmek isteyen kullanıcılar, 60 binden fazla yazılımın ağına düşmüş olabilir.

YouTube video

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde farklı bir reklam saldırısı tespit edildi. SpinOk yazılımı, kullanıcılara mini oyunlar ve günlük ödüller aracılığıyla saldırıyor. Çark çevirerek veya günlük ödüller yaparak para kazanacaklarını düşünen kullanıcılar, kötü amaçlı yazılıma kurban gidiyor.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz