Android’de silinen fotoğraflar nasıl kurtarılır? Fotoğrafları geri getirme

0

Akıllı telefonlar hayatımıza daha fazla adapte oldukça hem iş hem de kişisel ihtiyaçları karşılar oldu. Bundan dolayı önemli fotoğraf ve videoları da telefonlarda saklamaya başladık. Ancak fotoğraf ve videoları yanlışlıkla silmek, her kullanıcının başına gelen bir durumdur. Android için silinen dosyaları kurtarmak için ne yapabilirsiniz?

Android için fotoğraf kurtarma yöntemleri

Android cihazlarınızda yer alan önemli fotoğraf ve videoları yanlışlıkla silmiş olabilirsiniz. Ayrıca sistemsel bir hata yüzünden fotoğraflar görünmüyor da olabilir. Fotoğrafları geri getirmek için aşağıdaki yöntemleri deneyin.

Google Fotoğraflar yedeklemesini kontrol edin

Android’de fotoğraf kurtarmanın başlıca yöntemlerinden biri Google Fotoğraflar’dan yardım almaktır. Android cihazınızda Google Fotoğraflar yedeklemeyi etkinleştirdiyseniz, silinen fotoğrafları Google’ın sunucularından çekebilirsiniz. Fotoğraflarınızın yedeklenip yedeklenmediğini kontrol etmek için şu adımları izleyin:

  • Android cihazınızda Google Fotoğraflar uygulamasını açın.
  • Ekranın altında bulunan “Kütüphane” sekmesine dokunun.
  • Ardından, “Çöp Kutusu” klasörüne dokunun.
  • Kurtarmak istediğiniz fotoğrafları seçin.
  • “Geri Yükle” düğmesine dokunun.

İlginizi Çekebilir – Android 13 Beta nasıl kurulur? (Adım adım)

Fotoğraf kurtarma uygulaması kullanın

Google Play Store’da silinen fotoğrafları kurtarmanıza yardımcı olacak popüler kurtarma uygulamaları yer alır. Bunlardan bazıları DiskDigger, Photo Recovery ve Dumpster olarak öne çıkar. Bu uygulamalar, cihazınızın depolama alanını silinmiş dosyalar için tarayarak geri yükleme seçeneği sunar.

Ancak kötü amaçlı yazılım indirmemeye ve cihazınızın güvenliğini tehlikeye atmamaya dikkat edin. Bundan dolayı Google Play Store haricinde bir kaynağı kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Bilgisayara bağlanın ve Windows’tan yardım alın

Android cihazlarda USB yığın depolama modunu açarak, Windows uygulamalarını kullanabilirsiniz. Akıllı telefonda silinen fotoğrafları kurtarmak için Windows’taki veri kurtarma yazılımlarını deneyebilirsiniz.

Android için popüler veri kurtarma yazılımlarından bazıları EaseUS MobiSaver, FonePaw ve Recuva’dır. Bu uygulamaları kullanmak için Android cihazınızda USB hata ayıklamasını etkinleştirdiğinizden emin olun. (Ayarlar > Geliştirici seçenekleri > USB hata ayıklama).

Galeri’nin çöp klasörünü kontrol edin

Birçok Android üreticisi, Galeri uygulamasında Çöp Kutusu klasörüne yer verir. Fotoğraflarınızı yanlışlıkla sildiyseniz, Çöp Kutusu klasöründe göz atabilirsiniz. Üreticiye göre değişkenlik gösterse de, Google Fotoğraflar için şu adımları izleyebilirsiniz:

  • Fotoğraflar uygulamasını açın.
  • Alt menüden “Kütüphane”yi seçin.
  • Menünün üst kısmında bulunan “Çöp Kutusu”na dokunun.
  • Geri yüklemek istediğiniz fotoğrafa dokunun.

Yanlışlıkla silinen veya bir hata nedeniyle kaybolan fotoğrafları yukarıda yer alan yöntemler ile geri getirebilirsiniz. Ayrıca fotoğrafı bir arkadaşınıza atmış veya bilgisayara yedeklemiş olabileceğinizi de hatırlatmak gerekiyor.

Peki siz Android fotoğraf kurtarma hakkında neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz