Android uygulama durduruldu hatası nasıl çözülür?

0

Android uygulama durduruldu hatası mobil cihazlarda karşılaşabileceğiniz can sıkıcı sorunlardan biridir. Popüler uygulamalarda bile görülebilen bu durum, kaydedilmemiş verilerin silinmesine yol açar. Ancak Android’de çöken uygulamalar için deneyebileceğiniz bazı yöntemler bulunuyor.

Android uygulama durduruldu/çöktü hatası giderme

Android uygulaması çöktü hatası çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir. Ancak en yaygın nedenler arasında uygulamanın Android veya cihaz donanımıyla uyumsuz olması yatıyor. Ayrıca uygulamanın bozulması veya depolama alanında yeterli alan olmaması da bu hataya yol açabilir.

İnternet bağlantınızı kontrol edin

Günümüzde birçok uygulama, çalışmak için internet bağlantısı gerektiriyor. Wi-Fi veya mobil veri üzerinden internetiniz yoksa, uygulamalar internete erişmeye çalışırken çökebilir. Bunun için telefonunuzun Ayarlar bölümüne gidin ve Wi-Fi veya mobil veriye bağlı olduğunuzdan emin olun.

Depolama alanını kontrol edin

Android cihazınızda yeterli depolama alanı olmaması uygulamaların çalışmalarını etkileyebilir. Yeni verileri depolamaya kaydetmeye çalışan uygulamalar, yetersiz alan sorunları yüzünden çökebilir. Telefonunuzda ne kadar kullanılabilir alan olduğunu görmek için Ayarlar > Depolama yolunu izleyin.

Okuyun – Android sürümü nasıl öğrenilir?

Depolama alanını boşaltmak için kullanılmayan uygulamaları, dosyaları ve medyayı silebilirsiniz. Ayrıca cihazınızın destekliyorsa bir microSD kart takmayı da deneyebilirsiniz.

Uygulama izinlerini kontrol edin

Uygulamalar, düzgün çalışmak için rehber veya konum erişimi gibi belirli izinlere ihtiyaç duyabilir. Uygulama için gerekli bir izni reddettiyseniz, hata almanız kaçınılmaz olacaktır. Hangi izinlerin etkin veya devre dışı olduğunu görmek için Ayarlar > Uygulamalar > Uygulama İsmi > İzinler bölümüne gidin.

Uygulamaları ve Android güncellemelerini kontrol edin

Eski uygulama ve Android sürümleri durma veya çökme gibi performans sorunlarıyla karşı karşıya kalabilir. Bunun için hem uygulamanın hem de Android’in güncellemelerini kontrol etmelisiniz.

Uygulama için Play Store’u açın ve uygulama güncellemelerini kontrol edin. Android işletim sisteminizi güncellemek için Ayarlar > Sistem > Sistem güncellemesi bölümüne gidin.

Telefonunuzu yeniden başlatın

Cihazı yeniden başlatmak, uygulamanın çökmesine neden olan yazılımsal sorunların giderilmesine yardımcı olabilir. Telefonu kapatıp açmak için güç düğmesini basılı tutun ve ekrana gelen bölümde “Yeniden Başlat“a dokunun. Bu işlem, tüm uygulamalarınızı ve hizmetlerinizi yeniden yükleyecek ve geçici sorunları çözecektir.

Uygulama önbelleğini temizleyin

Belirli uygulamalar, kullandıkça verilerinizi depolamaya başlar ve bunları önbellekte tutabilir. Veri dosyaları ise birikerek uygulamaların çökmesine yol açabilir. Bunu düzeltmek için şu adımları izleyin:

  • Adım 1: Ayarlar’a gidin. Ardından Uygulamalar > Uygulama İsmi > Depolama bölümünü izleyin.
  • Adım 2: Uygulamaya girdikten sonra dosyaları silmek için “Önbelleği temizle” ve “Verileri temizle” öğelerine dokunun.
  • Adım 3: Uygulama yeniden açıldığında gerekli veriler yeniden yükleyecektir.

Ancak bu işlem sonrasında uygulamadaki verilerinizin de sıfırlanacağını belirtmek gerekiyor.

Peki siz Android uygulama durduruldu hatası giderme hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz