Android’de VPN kullananlar dikkat: Google’da yeni dönem başladı

0

Google, Play Store’da yeni bir rozetleme sistemi başlattı. Androd’deki VPN uygulamalarına yönelik bu sistem, Android kullanıcılarının bağımsız güvenlik değerlendirmelerinden geçmiş VPN uygulamalarını görmelerine yardımcı olacak. Böylece uygulamaların güvenirliği de test edilecek.

Google Play Store, Android VPN uygulamalarına rozet ekleyecek

VPN’ler, kullanıcıların gerçek IP adreslerini gizleyerek internet üzerindeki kimliklerini korumalarına olanak tanıyor. Ancak bazı VPN uygulamaları, oturum açma bilgileri ve internet etkinlik kayıtları gibi hassas kullanıcı verilerini işlemeyi ihmal etmiyor. Bu durum ise kullanıcı gizliliğinin tehlikeye atılmasına yol açıyor.

Google, Android için geliştirilen VPN uygulamalarını daha şeffaf bir hale getirmek istiyor. Bunun için de Mobil Uygulama Güvenlik Değerlendirmesi (MASA) incelemesinden geçen VPN uygulamalarına rozetler ekleyecek. MASA süreci, uygunsuz veri kaydı veya anahtar yönetimi sorunları gibi risklere karşı belirli güvenlik standartlarıyla yürütülecek.

İlginizi Çekebilir – OxygenOS 13.1.1.402 sevilen OnePlus modeli için yayında!

Bu denetimden geçen uygulamalar, incelemenin ayrıntılarını içeren bir rozet alacak. Şu anda Play Store’da sekiz VPN uygulaması rozetlerle listeleniyor. Ancak araştırmacıların testlerinin hızlanmasıyla birlikte yeni uygulamalar da eklenecektir.

Google’ın güvenlik ekibinden Nataliya Stanetsky, güvenlik uygulamalarındaki şeffaflığın önemine dikkat çekti. Google, rozetleri daha önemli hale getirerek Android kullanıcılarını da korumuş olacak.

MASA tüm tehditleri yakalayamasa da, güvenlik açıklarını karşı VPN uygulamalarını test etmiş olacak. Ancak Google, bu tarz uygulamalar kullanırken her zaman dikkatli olmaya çağırıyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz