Yılların popüler oyunu, Play Store’dan kaldırıldı!

0

Android akıllı telefonlar için var olan uygulama mağazası Play Store’da her gün yüzlerce oyun yayınlanıyor. Tabii belirli sebeplerden ötürü kaldırılanlar da olabiliyor. Son olarak bu oyunlar arasına bir yenisi daha katıldı. Uygulama mağazasının en çok oynananları arasında yer alan Angry Birds, Play Store ‘dan kaldırıldı. Peki neden?

Angry Birds, Play Store’dan kaldırıldı!

Milyonlarca kez indirilen ve birçok kez ödüle layık görülen orijinal Angry Birds, Rovio Entertainment tarafından geliştirilip, Aralık 2009’da ilk olarak App Store’da yayınlandı. Sonrasında ise Google Chrome ve Facebook dahil diğer platformda da oynanabilir hale geldi. Oyun, Yeşil domuzların yumurta çalması üzerine onları alt etmek isteyen kuşları konu alıyor. Öte yandan Angry Birds, tek bir yapımdan değil, büyük bir seriden oluşuyor. Bu seride ise yüzden fazla oyun bulunuyor.

Angry Birds

Rovio Entertainment, Twitter hesabından yaptığı duyuru ile Angry Birds’in 23 Şubat 2023, yani bugün Play Store’dan kaldırıldığını açıkladı. Şirket, bu kararın popüler olduğu için diğer oyunların üzerindeki pazar payı etkisi nedeniyle verildiğini ifade etti. Öte yandan Angry Birds’in daha önce indirilmiş Android cihazlarda kalacağını ancak güncelleme yayımlanmayacağı belirtildi.

Oyun, iOS’un uygulama mağazası App Store’da kalmaya devam edecek ancak adı Red’s First Flight ile değiştirilecek. İsim değişikliğinin nedeni bilinmiyorken, şirketin konuya ilişkin açıklaması şu şekilde;

“Angry Birds’ün iş durumunu inceledik ve oyunun daha geniş oyun portföyumüz üzerindeki etkisi nedeniyle Rovio Classics’in sunlara karar verdik. Angry Birds, 23 Şubat Perşembe günü Google Play Store ‘da listeden çıkarılacak. Ek olarak, oyun daha fazla inceleme bekleyen App Store’da Red’s First Flight olarak yeniden adlandırılacak.”

Angry Birds

Biraz geçmişe dönecek olursak Angry Birds, 2019 yılında hem Play Store hem de App Store’dan kaldırılmıştı. Sonrasında ise oyunun sevenleri, sosyal medya üzerinden geliştirici şirkete tepkide bulundu. Bunun üzerine bu karar geri alındı ve oyun her iki mağazada da tekrar yayına alındı.

Peki sizler Angry Birds’in Play Store’dan kaldırılması hakkında neler düşünüyorsunuz? Oyunu seviyor muydunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz