Android’ciler kızgın: Apple, Android için demediğini bırakmadı

0

Apple’ın 2013 yılına ait bazı şirket içi belgeleri ortaya çıktı. Rakip platform Android ve geliştiricisi Google’a ağır söylemlerde bulunan Apple, gizlilik konusunda önemli farklara sahip olduğunu belirtiyor.

Apple: Android artık devasa bir izleme cihazına dönüştü

ABD’de yürütülen Google antitröst davasının bir parçası olarak Apple’ın bazı şirket içi belgeleri paylaşıldı. Bu belgeler, şirketin 2013 yılındaki gizlilik konusunda rekabet etme çabasını özetlemeyi amaçlıyordu. Sunumda, 2000’li ve 2010’lu yıllarda Google gibi teknoloji devlerinin karıştığı gizlilik ihlallerine de yer verildi.

Belgedeki en dikkat ifadelerden biri ise Apple’ın, Android’i “devasa bir izleme cihazı” olarak tanıtmasıydı. Belgede, Apple’ın entegre gizlilik yaklaşımına kıyasla Android cihazların Google hizmetleri genelinde kullanıcı verilerini nasıl topladığı ve paylaştığı karşılaştırıldı.

İlginizi Çekebilir – 5000 mAh pil ve Dimensity 6020 işlemci: Lava Blaze 2 5G tanıtıldı!

Slaytların bazı bölümleri kapatıldığı için bu ifadenin neden kullanıldığı belirsiz. Ancak Apple’ın, gizliliği Android’den farklı şekilde konumlandırmak istediğinin altını çiziyor. Tüm mobil platformlar kullanıcı takibi yapıyor olsa da, Android ve Google’ın kullanıcı bilgilerini toplamada dikkat çektiğini söylüyor.

Bu sunum aslında Apple’ın yıllardır yürüttüğü gizlilik pazarlamasını yansıtıyor. iOS 14.5’teki Uygulama Takibi Şeffaflığı gibi özellikler, iPhone’lardaki reklam takibinde büyük düşüşlere yol açtı. Hatta Meta, Apple ile özel olarak görüşerek bu özelliğin devre dışı bırakılmasını talep etti.

Öte yandan Google’ın gizlilik odaklı farklı seçenekleri değerlendirdiği bildiriliyor. Ancak şimdilik Android’de uygulama takibini kontrol etmek için benzer bir özellik bulunmuyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz