Android ve iPhone’da mesaj atma çilesi bitiyor!

0

Kullanıcıların yıllarca süren şikayetlerinden sonra, Apple nihayet RCS mesajlaşmasını benimsemeye başlıyor. Google tarafından geliştirilen ve SMS’in yerini alacak olan RCS hizmeti; yüksek kalitede medya paylaşımı, okundu bilgisi ve grup sohbetleri gibi gelişmiş özellikler sunuyor.

Apple, bu yılın sonunda RCS desteği sunabilir

Android cihazlar bir süredir Google’ın sohbet sunucularına bağlantılar aracılığıyla RCS’yi destekliyor. Apple ise iMessage’da bu desteği sunmayarak iOS kullanıcılarının RCS’yi kullanmasını engelledi. Bu durum ise Android’den iOS’a mesaj atarken deneyimin bozulmasına yol açtı.

Ancak Google’dan gelen yeni bilgiler, Apple’ın bu sonbaharda değişiklik yapacağına işaret ediyor. Google, Android web sitesinde hem Apple hem de Google’ın RCS standartlarını benimseyeceğini açıkladı. Mesajlaşmayı tek tip haline getireceğini ve platformlar arasında çalışabilirliği desteklemeyi planladığını söyledi.

Üçlü kameralı Samsung Galaxy M55 5G çıktı! İşte fiyatı

RCS desteğinin hayata geçirilmesiyle iMessage kullanıcıları, Android kullanıcılarına MMS veya SMS göndermeyecek. RCS desteği sayesinde grup sohbetleri de platformlar arasında daha uyumlu hale gelecek. Okundu bilgisi ve yazım göstergeleri gibi gerçek zamanlı sohbet özellikleri de iOS ve Android kullanıcıları arasında kullanılabilecek.

RCS platformlar arası mesajlaşma deneyimini geliştirecek olsa da, Apple, iMessage’ın farklılığını korumaya devam edecek. İki iPhone arasında gönderilen mesajlar, mavi baloncuklu olarak görüntülenmeye devam edecek. Android cihazlara gönderilen ve Android cihazlardan gelen RCS mesajları ise yeşil baloncuklu olacak.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Apple desteğiyle RCS kullanıcı sayısını artırabilecek mi? Siz Android’de RCS kullanıyor musunuz? Yanıtlarınızı aşağıdaki yorumlar kısmından bizimle kolayca paylaşabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için çok değerli.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz