Twitter kurucusunun yeni uygulaması Android’e geldi! Herkes kullanamayacak

0

Twitter kurucusu Jack Dorsey tarafından geliştirilen sosyal medya uygulaması Bluesky, kısa bir süre önce Android cihazlardaki yerini aldı. Halihazırda iOS için App Store’da bulunan uygulama, beta sürümündeyken Android kullanıcılarına da dağıtılmış oldu. Ancak uygulamaya sadece davetiye koduyla giriş yapabildiğinizi belirtelim.

Android için Bluesky nedir ve nasıl giriş yapılır?

Şubat ayında çıkış yapan ve web ile iOS platformlarında kullanılabilen Bluesky nihayet Android cihazlara da geliyor. Uygulama şu anda yalnızca davetiye üzerinden kullanılabiliyor ve hala beta sürümünde. Şirketin açıklamasına göre yaklaşık 25 binlik sınırlı bir kullanıcı tabanına sahip.

Doğrudan mesajlaşma gibi sosyal medyanın temel özelliklerini içermeyen Bluesky, Twitter kurucusunun yeni platformu olmasıyla meraklandırıyor. İlk olarak 2019’da “sosyal medya platformları için merkezi olmayan bir standart” olarak lanse edildi. Bluesky’ın kullanıcıların etkileşim şekline göre geliştirileceği bildirildi.

100 milyon kullanıcı etkilendi: Google Play’deki bu uygulamaları silin

Bluesky CEO’su Jay Graber’e göre kullanıcı denetimi, uygulamayı herkese açık hale getirmeden önce ele alınması gereken son konulardan biri. Uygulama, yöneticiler tarafından kontrol edilen otomatik filtreleme ve sunucu düzeyinde denetlemenin bir kombinasyonunu kullanıyor. Kullanıcılar ayrıca içeriği veya hesapları filtrelemek için fazladan denetim katmanlarını da tercih edebilir.

Uygulamanın kullanıcı güvenliğine odaklanırken paylaşım yapmayı serbest bırakması, standart sosyal medya platformlarında olmayan bir deneyimi mümkün kılıyor. Ayrıca geliştiriciler için kodlarının açık kaynak olarak sunulması, özelleştirme için benzersiz bir kapı aralıyor.

YouTube video

Bluesky’nin beta sürümünde olmasına ve yalnızca davetiye koduyla girilebilmesine rağmen, Twitter’a alternatif olacağı düşünülüyor. Genel arayüz ve kullanım deneyimi açısından Twiter’a benzediğini söylemek mümkün.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz