Chromebook’lara uzamsal ses geliyor!

0
Beta aşamasındaki yeni ChromeOS, Chromebooklara uzamsal ses özelliğini geleceğini gösteriyor.

Sanal surround ses olarak da tanımlanan uzamsal ses, kullanıcıların aynı çevrelenmiş bir şekilde sesi duymalarını sağlıyor. Apple, geçtiğimiz yıllarda bu özelliği cihazlarına getirmeye başladı. Apple’ın yeni cihazları bu özelliği zaten destekliyor. Peki Android cihazlar? Google, uzamsal sesi Chromebook’lara da getirmek için çalışıyor.

Google, uzamsal ses özelliğini Chromebook’lara getiriyor

Android’de yeni bir özellik olan uzamsal ses, uyumlu bir stereo kulaklığınızda derinlik ve boyut ekleyerek duyacağınız sesi ayarlamak için tasarlandı. Etkiyi, özellikle baktığınız yere göre sesi ayarlayan kafa izleme ile birleştiğinde hissedebiliyorsunuz. Özellik zaten Android tablet ve telefonlarda halihazırda bulunuyor.

Beta aşamasındaki yeni ChromeOS, Chromebooklara uzamsal ses özelliğini geleceğini gösteriyor.

Yeni bir raporda ChromeOS’da yapılan değişiklikler görüntüleniyor. Görselde de gördüğünüz gibi Google’ın yeni düzenlediği dosyalarda Spatial Audio yani uzamsal ses özelliği ön plana çıkıyor. Bu özellik yeni ChromeOS’da gözüktüğüne göre Chromebooklar uyumlu cihazlar aracılığıyla bu yeni ses özelliğine sahip olacaklar.

Her ne kadar belgelerde gözüküyor olsa da bu özellik şu anda beta olan ChromeOS Canary’de bile mevcut değil, ancak aşağıdaki düzenlenmiş ekran görüntüsünde geçişin nasıl ve ne şekilde yapılacağı simüle edilmiş görünüyor.

Beta aşamasındaki yeni ChromeOS, Chromebooklara uzamsal ses özelliğini geleceğini gösteriyor.

Bu özelliğin çalışma prensibi ve hangi algoritma üzerinde çalışacağı konusunda net bir fikir yok. Ancak öngörülen senaryolara göre, bu özellik muhtemelen bluetooth ve kablolu kulaklıklarla uyumlu olacak şekilde yapılacak. Gelecek yakın zamanda bu özelliğin cihazlara gelmesi beklenmiyor.

Genellikle olduğu gibi bu özellik cihazlardan önce ilk olarak Google Chrome’un içindeki deneysel özellikler kısmı chrome://flags içerisine ekleneceği düşünülüyor. Uzamsal ses ile birlikte ChromeOS, Chromebook Plus serisi için önemli derecede üretkenlik iyileştirmesi sağlayacak.

Siz uzamsal sesi kullanıyor musunuz? Bu özelliğin günlük hayatınıza katkısı var mı? Lütfen aşağıda yorumlar kısmında bunu bizimle paylaşmayı unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz