Popüler Nintendo emülatörü Android’de ücretsiz oldu!

0

Nintendo geçtiğimiz günlerde popüler Nintendo Switch emülatörü Yuzu’ya karşı dava açtı. Bu durum ise emülatör topluluğunda geniş etkiler yaratmış gibi görünüyor. Örneğin DraStic DS Emulator geliştiricisi uygulamayı Android’de tamamen ücretsiz hale getirdi. Ayrıca yakında kaldırmayı planlıyor.

DraStic DS Emulator ve Yuzu: Nintendo emülatörleri bir bir iptal ediliyor

Nintendo ve emülatör geliştiricileri arasında yeni bir savaş çıktı. Yuzu, geçtiğimiz hafta Nintendo ile anlaşarak dağıtımı durdurduğunu açıkladı. Ancak davanın etkileri tüm piyasayı etkilemiş durumda. Citra 3DS emülatörü de anlaşmanın ardından projeyi iptal ederek karanlığa gömüldü.

Diğer emülatör geliştiricileri de tedbiri elden bırakmıyor. Android’de ücretsiz olarak sunulan DraStic DS Emulator, bir süre daha kullanılabilir olacak. Ardından proje tamamen iptal edilecek.

Öte yandan Ryujinx Switch emülatörü de Discord’da artık yeni üye kabul etmiyor. Discord kanalından Ryujinx geliştiricilerine dava hakkında gönderilen mesajların cevapsız kalması ise merak uyandırdı. Çeşitli emülatörleri bir araya getiren EmuDeck; Yuzu ve Citra’yı, Ryujinx ve Panda3DS gibi alternatiflerle değiştirdi.

İlginizi Çekebilir – Samsung, bütçe dostu iki Galaxy için tarih verdi! İşte özellikleri

Nintendo’nun açtığı dava, emülatör topluluğunda caydırıcı bir etki yaratmış gibi görünüyor. Şimdiye kadar Nintendo’nun projelerine karşı doğrudan bir eylem olmadı. Ancak birçok geliştirici temkinli bir yaklaşım benimsiyor ve yasal kaygılar nedeniyle dağıtım kanallarını kapatıyor.

Nintendo’nun daha da büyük bir adım atıp atmayacağını zaman gösterecek. Bu süreç içerisinde DraStic DS Emulator’ü Android için ücretsiz olarak indirebilir sevilen DS oyunlarını test edebilirsiniz.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz