En popüler Android sürümü belli oldu!

0

Android 14 artık beta sürümleriyle birçok amiral gemisi telefonda yerini aldı. Markalar amiral gemisi telefonları ve birkaç adet orta segment telefonuna Android 14 sürümünü getirecek. Peki piyasadaki diğer telefonlarda durum ne? En çok hangi Android sürümü kullanılıyor? İşte en popüler Android sürümü…

En popüler Android sürümü belli oldu!

Google son 10 yıldır düzenli şekilde Android kullanım verilerini paylaşıyor. Şu an aktif olarak kullanılabilen ilk Android sürümünden son sürüme kadar tüm sürümlerin Android telefon pazarındaki payını gösteriyor. Ve bu pazar dağılımında gerçekten ilgi çekici detaylar var. Özellikle Android 9, 10 ve 11 sürümleri arasındaki ilginç dağılım pek çok kullanıcıyı şaşırtıyor.

Genel totale baktığımızda bu sürümler aslında Android ekosistemi içerisinde kopukluk yaratıyor. Kullanıcılar genel olarak tek bir sürüm üzerinde birleşmemiş durumda. Minik yüzdelerle neredeyse tüm Android sürümleri aktif kullanımda. (Tabi çok eski Android sürümlerinden bahsetmiyoruz burada 9, 10, 11, 12 ve 13 için durum böyle.)

Şarjı en iyi giden Android telefonlar!

Google’ın Mayıs 2023 ayı için yayınladığı verilere bakarsak durum oldukça ilginç. Şu an birçok Android kullanıcısı Android 14 sürümünü beklerken pazardaki kral tahtında Android 11 oturuyor. Arada 3 ayrı Android sürümü olması da işin bir başka boyutu. Android 11’in vezirliğini ise onun arkasından gelen Android 10 yapıyor. Daha sonrasında kullanım yüzdelerine göre liste Android 12 ve 13 olarak devam ediyor.

iOS’un aksine garip bir sıralama var. iOS sürümlerinin kullanım oranlarına baktığımızda genel olarak herkesin son sürümde yoğunlaştığını görürüz. Ancak burada 3 senelik bir sürüm en yeni sürümden çok daha üst konumda. Yüzdelerine göre sıralama yapmamız gerekirse bizi tam olarak şöyle bir liste karşılıyor:

  1. Android 11: Yüzde 23,1
  2. Android 10: Yüzde 17,8 
  3. Android 12: Yüzde 16,3 
  4. Android 13: Yüzde 15 

Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz