Ford otomobillerde yeni dönem! Yazılım değişiyor

0

Ford ve Lincoln, yeni araç içi bilgi-eğlence platformunu resmen tanıttı. Android Automotive sistemi tarafından desteklenen bu platform, otomobil üreticilerinin Google ile yaptığı bir anlaşmaya dayanıyor. Peki Ford modellerinde ne değişecek?

Ford, Android Auto tabanlı bilgi-eğlence platformunu tanıttı

Ford’un Dijital Deneyim platformu olarak adlandırdığı yeni bilgi-eğlence platformu, ilk olarak Lincoln Nautilus SUV’da test edilecek. Gösterge paneli ve bilgi-eğlence ekranlarını birleştiren bu yazılım, tüm gösterge panelini kaplayan 48 inçlik ekranda kullanılabilecek. Bilgi-eğlence işlevleri için ikinci bir ekran da dahil edilecek.

Yeni sistemin en önemli özelliklerinden biri Google Play Store’u destekliyor olması. Bu, araç sahiplerinin tıpkı Android telefonda olduğu gibi binlerce uygulamayı doğrudan otomobilde kullanabileceği anlamına geliyor. Uygulamalar, sistem güncellemelerinden bağımsız olarak güncellenecek ve böylece yeni özellikler hızla alınabilecek.

İlginizi Çekebilir – Popüler otomobil markaları Android Auto desteğini bırakıyor!

Ford, Dijital Deneyim Platformu’nun mevcut sistemlere kıyasla işlemci ve grafik gücü açısından çok daha verimli olacağını söyledi. Buna göre yeni sistemler; 5 kat daha fazla CPU gücü, 14 kat daha fazla GPU gücü, 4 kat daha fazla RAM ve 8 kat daha fazla depolama alanına sahip. 5G bağlantısı ve WiFi özellikleri de araca entegre edilecek.

Otomobil üreticisi, yeni platformun “Ford ve Lincoln’ün bugüne kadar sunduğu en hızlı bilgi-eğlence sistemi” olacağını söylüyor. Android tabanlı olması ve Google’ın uygulama ekosistemine dahil edilmesiyle Ford’da yeni bir çağ başlatabilir.

Dijital Deneyim Platformu’nun önümüzdeki yıllarda diğer Ford ve Lincoln modellerinde de kullanılması bekleniyor. Bakalım ülkemizdeki hangi araçlar bu sistemi alacak, zamanla göreceğiz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz