Google, popüler yapay zeka uygulamasını sessizce kaldırdı!

0

Yapay zeka dünyasına en büyük yatırımı yapan şirketlerin başında yer alan Google, ilginç bir hamlede bulundu. Google, yapay zeka projelerini test olarak kullanıma açtığı AI Test Kitchen uygulamasını Play Store ve App Store’dan sessiz sedasız kaldırdı. Ayrıca mevcut kullanıcılar için de uygulamayı devre dışı bıraktı.

Google, AI Test Kitchen uygulamasını Play Store’dan sildi

AI Test Kitchen, geçtiğimiz yıl düzenlenen Google I/O konferansında tanıtılmış ve Play Store’da testlere başlamıştı. Google’ın bu uygulama ile amacı, kullanıcıların şirket tarafından geliştirilen yapay zeka projeleriyle etkileşime girmesini ve bunlarla geri dönüşlerde bulunmasını sağlamaktı.

AI Test Kitchen’da Imagine It, List It ve Talk About It olmak üzere üç farklı yapay zeka modeli yer alıyordu. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda yazıdan ses üretmeyi mümkün kılan MusicLM modeli de eklendi. Google, MusicLM ile uygulamanın bütün odağını bu alana çevirdi.

İlginizi Çekebilir – Google Haritalar uygulamasına yapay zeka desteği

Bundan kısa bir süre sonra ise Google, uygulamayı hem App Store hem de Google Play Store’dan kaldırdı. Şirket tarafından gelen açıklamada uygulamanın kalıcı olarak kullanımdan kaldırıldığı doğrulandı. Ancak AI Test Kitchen’ın web tabanlı sürümü kullanılmaya devam edecek.

Yapay zekaya yönelik tüm dünyanın ilgisini göz önüne alırsak, uygulamanın sürpriz kapanışı şaşırtıcı oldu. Google, kullanıcıların yapay zeka gelişmelerine kolayca erişmesine olanak tanıyan uygulamayı neden iptal ettiğine dair bir açıklama yapmadı.

Web üzerindeki AI Test Kitchen çalışmaya devam edecek olsa da, mobil uygulamanın kaldırılması, Google’ın yapay zeka projelerini test etmeyi sınırlıyor. Bu durum, şirketin “yapay zeka deneylerini özgürleştirme” yönündeki çabalarından beklenmedik bir sapmaya işaret ediyor.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz