Android’e bomba özellik: Cihazlar artık ‘görünmez’ olacak!

1

Google tarafından dağıtılan yeni Android güncellemesiyle birlikte etrafınızdaki AirTag benzeri takip cihazlarını görebileceksiniz. Google, kullanıcıların yakınlarında bilinmeyen bir takip cihazı olması durumda Android ile uyaracak. Bu, bilinmeyen bir Bluetooth cihazının peşinizde olup olmadığınızı öğrenmenizi sağlayacak.

Android, Apple AirTag takip cihazlarına karşı uyaracak

Android 6.0 ve daha yeni sürümlerde kullanılacak özellik, Android cihazlarda takip karşıtı uyarılar için kullanılacak. Uyarılar, cihaz ile eşleştirilmemiş bir AirTag benzeri ürünün kullanıcıyla birlikte hareket ettiği tespit ettiğinde görünecek.

Bildirime dokunulduğunda kullanıcıya takip cihazı hakkında daha fazla bilgi verilecek. Bunlar arasında ürünün yerini tespit etmeye yardımcı olacak bir ses çalma, ürünü devre dışı bırakma gibi özellikler olacak.

Google Mesajlar, artık daha güvenli! Peki nasıl?

Uyarılar şu anda yalnızca Apple AirTag’ler ile çalışsa da Google, zaman içinde daha fazla şirket ile anlaşmayı planlıyor. Bu durum özellikle tehlikeli bölgelerde yaşayan kullanıcıların takip edilmesinin önüne geçecek.

Google ayrıca kullanıcıların çevrelerindeki bilinmeyen takip cihazlarını aramalarını sağlayacak tarama özelliğini de hayata geçirdi. Bu özelliğe Ayarlar’daki “Bilinmeyen takip cihazı uyarıları” menüsünden erişilebilecek.

Bu özellik, Apple ve Google’ın geçtiğimiz yıl aldığı bir karar sonucunda paylaşıldı. Anlaşmaya göre iki şirket, AirTag ve benzeri cihazlar aracılığıyla istenmeyen takiple mücadele edecek.

YouTube video

Google ayrıca iOS’a benzer bir takip karşıtı özellik gelene kadar “Cihazımı Bul” ağının yayınlamayacak. Bilmeyenler için bu ağ, Android ve diğer işletim sistemlerine sahip cihazların birbiriyle bağlantı kurmasını sağlayacak.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz