Google, Android tarafında pandemi uygulamalarını yeni kaldırdı!

0

Pandemi dönemini hatırlarsınız. Veya asla hatırlamak istemezsiniz herkes için oldukça zor ve sıkıcı günlerdi. Neyseki bu zor günleri atlattık ve arkamızda bıraktık. Ancak bazı pandemi tedbirleri ve koruma yolları hala aktif olarak çalışmaktaydı. Google’da bu etkilerden yeni yeni kurtulmaya başladı diyebiliriz. İşte Google tarafından Android’te yeni kaldırılan pandemi özelliği ve detayları…

Google Android’in “Covid-19 temas” bildirimi kullanımdan kaldırdı!

Pandemi sürecinde her devlet kendi uygulamasını kullanıma sunmuştu. ABD 27 Kasım 2020 tarihinde kendi vatandaşları için hem temaslı bildirimi sağlayan hem de sağlık kontrollerini kapsayan bir uygulamayı kullanıma sunmuştu. Türkiye’de de “Evde kal” isimli bir pandemi uygulaması Türk halkının kullanımına sunulmuştu.

Google, Android tarafında pandemi uygulamalarını yeni kaldırdı!

Tabi bunların yanında Google gibi dev firmalar da kullanıcılarının sağlık kontrollerinin yapılması ve Covid-19 hastaları ile temaslı olmalarını önlemek amacıyla yeni uygulamalar geliştirmişti. Android ve iOS tarafında markalar tarafından geliştirilen bu uygulamalar sayesinde kullanıcılar Covid-19 hastalarının yakınlarında olup olmadıklarında bildirim alıyorlardı.

100 dolarlık Redmi 13C’nin resmi görüntüleri ortaya çıktı!

Bu bildirim özelliği “Evde kal” uygulamasında da yer alıyordu. Buna göre kullanıcılar sağlık bilgilerini girdiklerinde Google’a izin veriyor ve takibe alınıyorlardı. Vatandaşı oldukları devletin sağlık sisteminde “Covid-19 testi pozitif” ibaresi yer aldığında uygulamaya anlık olarak bu bilgi geliyordu ve kullanıcı bluetooth bağlantısının açık olmasına izin verdiğinde Google temaslı olma ihtimali taşıyan kullanıcılarına bildirim yolluyordu.

Bu özellik dün itibariyle artık Android cihazlardan kalktı. Google Play Hizmetleri güncellemesi ile kaldırılan uygulamaya eski sürüm cihazlardan ulaşmak mümkün olabilir. Fakat uygulama ne denli doğru çalışır orası bilinmiyor. Apple ise maruz kalma bildirimi uygulamasını hala kaldırmadı isteyen kullanıcılar kullanmaya devam edebiliyor.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz