Google açıkladı: Android telefonlar daha güvenli olacak! Peki nasıl?

0

Akıllı telefonlar günümüzde en yaygın elektronik eşyalardan birisi. Ancak popülarite, büyük sorunları da beraberinde getiriyor. Bunlardan birisi de güvenlik. Kullanıcı güvenliği, genel olarak cihazın işletim sistemi tarafından sağlanır. Oldukça yaygın şekilde kullanılan Android de bu işletim sistemlerinden birisi. Yazılım geliştiricisi Google, bugün akıllı telefonların daha güvenli hale getirilmesi için atılan ve atılacak adımları açıkladı.

Android akıllı telefonlar nasıl daha güvenli olacak?

Android, en güvenli mobil işletim sistemlerinden birisi. Ancak bu durum, eskiden böyle değildi. Zira daha önce yayınlanan birçok raporda siber saldırganların, güvenlik açıkları nedeniyle Android’i hedef aldığına dair istatistiksel veriler mevcut. Tabii Google’ın çalışmaları sayesinde bu işletim sistemi güvenli hale getirildi. Bu durumda ise bilgisayar korsanları, cihaz içerisindeki donanımların yazılımlarına gözünü dikti.

Android

Google, resmi internet sitesinde bir blog gönderisi yayınladı. Burada, Android işletim sistemini kullanan akıllı telefon üreticileri ile cihazdaki donanımların yazılım güvenliğini güçlendirmek için işbirliği yürütüldüğü açıklandı. Bu noktada şirket, Wi-Fi yongaları gibi siber saldırıya açık bileşenlere odaklanılacağını belirtti.

Android 14 sağlık konusunda iddialı geliyor!

Öte yandan blog yazısında bellek güvenliğini sağlamak için de çalışmalar yürütüldüğü ifade edildi. Bu kapsamda Android 13’ün büyük bir kısmının, gömülü sistemlerde de kullanılan Rust programlama dili ile yazıldığı belirtildi. Bu dil, bellek güvenliği sağladığı için donanım şirketlerinde yaygın şekilde kullanılıyor.

Android 14, Bellek Koruma Özelliğine sahip olacak!

Elbette Google, bellek güvenliğini kullanıcının tercihi doğrultusunda sunacak. Kısa süre önce Android 14 işletim sistemi kullanan bir telefonun ayarlarında ACTION_ADVANCED_MEMORY_PROTECTION_SETTINGS adında bir seçenek ortaya çıktı. Hemen ardından ise Ayarlar uygulamasında Güvenlik ve Gizlilik bölümünde “Advanced memory protection beta” adında bir sayfa bulundu.

Android bellek güvenliği ayarı.

Peki sizler Google’ın Android için yürüttüğü güvenlik ile ilgili çalışmalar hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz