Analistler bile şaşkın: Google gelirlerine yapay zeka dopingi!

0

Google’ın ana şirketi Alphabet, 2023’ün ikinci çeyreği için beklenenden daha iyi kazanç bildirdi. Şirket karı, Google Cloud hizmetlerine yönelik talep ve reklam harcamalarındaki toparlanma sayesinde Wall Street analistlerinin tahminlerini aştı. Buna göre Google, son çeyrekte 74,6 milyar dolar gelir açıkladı.

Google, gelir raporu ile son çeyrekte rekor kırdı

Alphabet tarafından 2023’ün ikinci çeyreğine ilişkin gelir raporu paylaşıldı. Üç aylık süreçte 74,6 milyar dolar gelir açıklayan şirket, analistlerin 72,82 milyar dolarlık tahminlerini aştı. Net kar ise hisse başına 1,34 dolar olan beklentileri aşarak hisse başına 1,44 dolar olarak gerçekleşti.

Ekonomik belirsizlik nedeniyle yılın başında düşüş yaşayan reklam harcamaları ise yeniden artışa geçti. Öte yandan Alphabet’in Google Cloud bölümü de büyüme göstererek gelirlerini yüzde 28 artışla 8,1 milyar dolara yükseltti.

Efsanevi Android sürümü artık ölü

Alphabet’in yönetim tarafında da bir dizi değişiklik yaşandı. Buna göre Google CFO’su olarak görev alan Ruth Porat, 1 Eylül tarihinden itibaren şirketin Yatırım Müdürü olacak. Porat, Alphabet’in yatırım portföyünün yönetilmesine yardımcı olacak ve daha riskli girişimlere odaklanan “Diğer” bölümünü denetleyecek.

Google’ın gelirlerinde yapay zeka bölümü de dikkat çekti. Özellikle ChatGPT rakibi olarak geliştirilen Bard ve PaLM dil modeliyle bu alanda büyük oynayan Alphabet, önümüzdeki dönemlerde rotasını bu alana çevirecek.

Yatırımcılar beklenenden daha iyi gelen sonuçları ise olumlu karşıladı. Bu rapor sonrasında Alphabet’in hisseleri yüzde 8’in üzerinde artış yaşadı. Şu anda Alphabet hissesi 121 dolar civarında seyrediyor.

Peki siz Google gelir raporu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz