Google’dan sektöre yön verecek yeni yapay zeka modeli!

0

Google bugün, DeepMind ve Google AI araştırma ekiplerinin ortaklığıyla geliştirilen yeni yapay zeka modeli Project Gemma’nın piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Gemma, son teknoloji modelleri geliştiricilere ve araştırmacılara açık hale getirecek. Bu da güvenli yapay zeka teknolojisi için büyük bir adımı temsil ediyor.

Google Gemma ne işe yarayacak?

Gemma 2B ve Gemma 7B olarak sınıflandırılan yeni yapay zeka modelleri, hem güçlü hem de sorumlu olması için geliştirildi. Google, modellerin güvenliğini sağlamak için hassas verileri eğitimlerden çıkardı. Ayrıca zayıflıkları değerlendirmek için düşmancıl testler dahil olmak üzere bazı önemli adımlar attı.

Gemma, güvenli olmasının yanı sıra çok yönlülüğü ve verimiyle de öne çıkıyor. Dizüstü bilgisayarlardan IoT platformlarına kadar uzanan bir bir entegrasyon uyumluluğu bulunuyor. NVIDIA ile yapılan ortaklıklar da Gemma’nın Google Cloud TPU ve NVIDIA GPU’larında optimize şekilde çalışmasını sağlıyor.

İlginizi Çekebilir – Steam’de 8/10 alan oyun Android’e geliyor!

Google, Gemma ile yapay zekanın etik ve güvenli kullanımını teşvik etmeyi amaçlıyor. Geliştiriciler, modelleri önyargılara karşı değerlendirmeye ve yeni uygulamaları sağlamaya yardımcı olmak için kullanabilecek. Açık platform olarak sunulan model, Sorumlu Üretken Yapay Zeka Araç Kitine dahil edildi.

Şirket ayrıca Gemma’nın ticari kullanımına da izin verecek. Ancak DeepMind ve diğer geliştiricilerden lisans alınması gerektiği belirtildi. Sektör uzmanları ise Gemma’yı iş birliğine dayalı yapay zeka araştırmalarına yönelik önemli bir adım olarak değerlendiriyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz