Google, ‘devrim yaratacak’ AR gözlüğünden vazgeçti!

0

Google, artırılmış gerçeklik gözlüğü işinden ayrılıyor. İlk olarak 2014 yılında görücüye çıkan Google Glass Enterprise Edition, rafa kaldırılacak. Teknoloji devi, akıllı giyilebilir cihazı 15 Eylül’e kadar desteklemeye devam edeceğini açıkladı. Ancak Meet on Glass uygulaması güncelleme almayacak ve bu tarihten sonra yanıt vermeyi bırakacak.

Google Glass Enterprise Edition rafa kaldırılıyor

Google, 15 Eylül tarihini hedef göstererek Glass Enterprise Edition’dan vazgeçeceğini açıkladı. Teknoloji meraklılarını hedef alarak duyurulan artırılmış gerçeklik gözlüğü, bu yıldan itibaren yeni bir yazılım yükseltmesi almayacak. Google, cihazın ve mevcut yazılımın 15 Eylül’den sonra da kullanılabileceğini belirtti.

Google tarafından paylaşılan blog gönderisinde, “Google, 15 Eylül 2023’e kadar mevcut prosedüre göre cihazları değiştirmeye devam edecek. Değiştirme talebinde bulunmak için lütfen adınıza distribütörünüzle/satıcınızla iletişime geçin” ifadesini kullandı. Bundan dolayı kullanıcılar, 15 Eylül’e kadar cihazı değiştirmeyi talep edebilir.

Google Glass’ın ilk sürümü 2014 yılında tanıtıldı ve bilgi paylaşımı için devrim niteliğinde bir gelecek vadediyordu. Klasik AR/VR gözlüklerine kıyasla çok daha küçük ve hafif olan Glass, kullanıcının sağ gözünün önüne yerleştirilmiş küçük bir ekran ile çalışıyordu. Giyilebilir cihaz; telefon bildirimleri ve mesajları görme gibi eller serbest şekilde kullanılabiliyordu.

2019’da şirket; gelişmiş kamera, USB-C bağlantı noktasıyla “Glass Business Edition 2” isimli gözlüğü piyasaya sürdü. Ancak yerleşik kamerası nedeniyle güvenlik sorunlarına yol açtı. Ayrıca günlük kullanımın bir parçası olmayı başaramadı. 2023 yılı itibarıyla ise Glass projesi rafa kaldırıldı.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı aşağıda belirtmeyi unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz