Android 14 ve dahası: Google I/O 2023’te neler duyurulacak?

0

Google’ın yazılım dünyasına yönelik yıllık toplantısı Google I/O 2023 için detaylar belli oldu. Android 14, Pixel 7a ve Pixel Tablet başta olmak üzere birçok yeni yazılım ve donanımın gün yüzüne çıkması bekleniyor. İşte Google I/O 2023 tarihi ve duyurulacaklar.

Google I/O 2023 ne zaman gerçekleşecek?

ShiftDelete.Net’teki habere göre bu yılki Google I/O 2023 etkinliği 10 Mayıs’ta gerçekleşecek. San Francisco’da yapılacak etkinlik; öncelikle yapay zeka, Android 14 ve Google Arama’daki gelişmelere odaklanacak. Yazılım devinin ayrıca yapay zekaya yönelik yeni çalışmalarını göstermesi bekleniyor.

Etkinliğin ana odaklarından biri Android 14 olacak gibi duruyor. Yeni Android’in özelliklerine değinecek olan Google, dağıtım programını da paylaşacak. Buna ek olarak bütçe dostu Pixel a serisinin son modeli olacak Pixel 7a’nın ve ilk tablet modelinin (Pixel Tablet) gün yüzüne çıkması mümkün.

Android 14

Android 14’ün beklenen özellikleri uydu iletişim desteği ve parolaların yerini alacak passkey’i içeriyor. Beklenen diğer geliştirmelerin ise başlıca verimlilik, pil ömrü ve güvenliği ele alması bekleniyor.

Google, Android 14’ün geliştirici ön izlemesini yayınladı. Beta sürümünün Mart ortası ile Nisan arasında piyasaya sürülmesi bekleniyor. Android 14’ün global sürümünün Ağustos ayında dağıtıma çıkması planlanıyor.

Google Pixel 7a ve Pixel Tablet

Google Pixel 7a çıkış tarihi bilinmiyor olsa da, Google I/O 2023’te duyurulması muhtemel. Pixel 7a’nın Tensor G2 yonga setinden gücünü alması ve Pixel 7’ye benzer bir tasarıma sahip olması bekleniyor. Ayrıca 90Hz yenileme hızına sahip bir ekrana, 8GB RAM’e ve 128GB depolamaya yer vereceği söyleniyor.

Pixel Tablet ise ilk olarak Google I/O 2022’de duyuruldu, ancak henüz piyasaya sürülmedi. Android 12L ile geleceğini ve Tensor G2 yonga setinden gücünü alacağını düşünürsek, Google I/O 2023’te detaylandırılması muhtemel.

ChatGPT rakibi Google Bard

Google, Bing’in ChatGPT desteği almasının ardından, Şubat ayında kendi sohbet botu Google Bard’ı duyurdu. Bununla birlikte, yakın zamanda sızdırılan bir Google toplantısı, Bard’ın Google Arama’nın yerine geçmeyeceğini ve deneysel bir “konuşma yapay zeka hizmeti” olarak sunulacağını gösterdi.

Açıklanması beklenen bir diğer yapay zeka özelliği ise kullanıcıların sanal kıyafet denemesine olanak tanıyan “Shopping Try-on” isimli YouTube özelliği olacak. Ayrıca kullanıcıların görüntü oluşturmasına fırsat tanıyan bir Dall-E rakibi de söylentiler arasında.

Peki siz Google I/O 2023 hakkında ne düşünüyorsunuz? Lütfen görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz