Google, Apple’ın hayati özelliğini Android’e getiriyor!

0

Android kullanıcıları, Find My Device (Cihazımı Bul) özelliği sayesinde akıllı telefonlarının nerede olduğunu anlık olarak görebilir. Özellikle kayıp cihazlar için oldukça kullanışlı olan bu özellik, yalnızca internete bağlı olan cihazlarda aktif edilebiliyor. Ancak Google, kapalı Android telefonların da Find My Device ağına dahil olmasını istiyor. İşte yeni Pixel Power-off Finder özelliği.

Pixel Power-off Finder ile kayıp cihazlar kapalı olsa bile bulunacak

Google, Apple’ın konum ağına benzer bir teknoloji geliştirmek için çalışıyor. Bildiğiniz üzere kaybolan Apple cihazları, konum servisleri aracılığıyla Bul uygulamasında aranabiliyor ve gerekirse devre dışı bırakılabiliyor. Google ise kullanıcıların kayıp cihazlarını kapalıyken bile bulmalarını sağlayacak bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Pixel Power-off Finder olarak adlandırılan yenilik, ilk olarak Google’ın kendi Pixel modellerinde test edilecek. Buna göre Pixel Power-off Finder, yakındaki cihazları kullanarak bir konum ağı oluşturacak. Akıllı telefonu kapatsanız bile yakındaki cihazlarla iletişim kurabilecek ve konum bilgisini bulut servislerine yükleyebilecek. Bu, cihazın internete bağlı olmadığında bile Find My Device’da görünmesine olanak tanıyacak.

Yeni özellik şimdilik sadece Pixel modellerde aktif edilmiş olsa da, önümüzdeki dönemde diğer markalara da sunulması bekleniyor. Hatta Android 14’ün temel yeniliklerinden biri olarak gelmesinin de mümkün olduğunu belirtmek gerekiyor.

YouTube video

Apple bir süredir benzer bir özellik sunuyor ve kullanıcıların kayıp Apple ürünlerini kapalı olsalar bile bulmalarını sağlıyor. Bu özelliğin kilit noktası, Apple ürünlerinde yer alan bir Bluetooth yongasının konum ağının oluşturulmasından geçiyor. Pixel Power-off Finder’ın çalışması için ekstra yonga gerektirip gerektirmeyeceği henüz belli değil.

Peki siz bu konu hakkında düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz