Google Play Store’da can sıkan tasarım değişikliği!

1

Google, Play Store üzerinden daha fazla para kazanmak için harekete geçti. Yeni raporlara göre uygulama mağazası, arama sonuçlarında reklam göstermeye başlayacak. Arama çubuğu üzerinde sıralanacak olan reklamlar, kullanıcıların yaptığı aramalara göre şekillenecek.

Google Play Store arama çubuğunda reklam gösterecek

Google Play Store üzerindeki reklamların sayısı artıyor. Halihazırda uygulamaların arasında ve ana menüde reklam gösteren mağaza, artık arama çubuğuna da reklam getiriyor. Google bir süre önce kullanıcıların arama menüsünde öneriler sunmaya başlamıştı. Ancak yeni değişiklik ile birlikte bu uygulamaların yanında “Reklam” ibaresi yer alacak.

Aslında bu özelliğin yeni olup olmadığı belirsiz. Kullanıcılar, daha önceden sunulan önerilen uygulamalar ile birlikte reklamların da listelendiğini söylüyor. Bu da hesaplarında öneri özelliği aktif olan kullanıcıların reklam gördüğü anlamına geliyor. Arama menüsündeki reklamlar ayrıca uygulamanın kullanıcı puanı ve indirme sayısını da gösterecek.

Google Play’deki bu uygulamaları silin

Yeni reklamlı arama menüsü, çeşitli kullanıcılarda yılbaşından bu yana test ediliyor. Bu yüzden Google’ın önümüzdeki aylarda tüm kullanıcılara açabileceğini belirtmek gerekiyor. Ancak öneri özelliğinden bağımsız olarak her kullanıcıya reklam gösterileceği düşünülüyor.

Google’ın Play Store’da daha fazla reklama yer vermesi şaşırtıcı değil. Bir süre önce üçüncü taraf faturalandırma sistemleri üzerinden para cezasına çarptırılan Play Store, uygulama komisyonlarında kesintiler yapmaya zorlandı.

YouTube video

Tüm bunlara ek olarak Play Store, güvenlik ihlaliyle gündemde. ‘Goldoson’ adlı Android kötü amaçlı yazılımı, 100 milyon indirmeye ulaşan 60 uygulama aracılığıyla Google Play’de ortaya çıktı.

Siz Play Store yeni reklam tasarımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


1 Yorum

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz