Google, rootlu telefonlara bu özelliği vermeyecek!

0

Google, rootlu Android telefonlar için RCS mesajlaşma özelliğini kısıtlamaya başladı. RCS; okundu bilgisi, grup sohbetleri ve dosya paylaşımı gibi özellikleri etkinleştirerek standart SMS mesajlaşmasını geliştirmeyi amaçlıyor.

Google, rootlu Android telefonlar için RCS’yi iptal ediyor

Çok sayıda kullanıcı, Google’ın destek sayfaları ve forumlara başvurarak Android telefonlarını rootladıktan sonra RCS mesajları gönderip alamadıklarından şikayetçi oldu. Bilmeyenler için bu işlem, kullanıcılara iPhone’u jailbreak etmeye benzer şekilde, işletim sistemini değiştirmek için ayrıcalıklı erişim sağlıyor.

google-rootlu-telefonlar-rcs-mesajlasma

Google ise rootlanmış cihazlarda RCS’yi kasıtlı olarak engellediğini doğruladı. Konuyla ilgili konuşan Google İletişim Müdürü Ivy Hunt, şirketin potansiyel spam ve kötüye kullanımı önlemek için bu adımı attığını söyledi. Mesaj gönderen/alan cihazların RCS standardı tarafından tanımlanan işletim önlemlerine uymasını istediklerini belirtti.

Samsung’dan Exynos sürprizi! Galaxy S24 FE özellikleri sızdı

RCS’nin spam ile ilgili geçmiş sorunları göz önüne alındığında, Google’ın güvenlik endişeleri mantıklı görünüyor. Ancak politika değişikliği, yıllardır Android kullanan kişileri hayal kırıklığına uğrattı. Görünüşe göre RCS için root sonrası herhangi bir uyarı verilmiyor.

Root, Android üzerinde daha fazla kontrol elde etmek için popüler olarak tercih edilen bir yöntem. Ancak güvenli hizmetlerini ve güvenlik kontrollerini atlatabilir. Örneğin Google Pay, bir açıklama sunmamasına rağmen root edilmiş cihazlarda kullanılamıyor.

RCS özelliklerini seven ama aynı zamanda root erişimi de isteyen kullanıcılar için Google’ın sert yaklaşımı beklenmedik oldu. Kullanıcıların root’u iptal etmesi veya RCS entegrasyonu olmayan SMS’e geçiş yapmaktan başka şansı bulunmuyor.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz