Google ve dev operatör anlaştı! Uydu internet Starlink’e rakip oluyor

0

Google, akıllı telefonlara doğrudan hücresel bağlantı sağlayacak bir uydu ağı geliştirmek için önemli adımlar attı. ABD’li girişim AST SpaceMobile’a yatırım yapan Google, bu konuda SpaceX’in Starlink ağına rakip olacak. Yatırım, AST SpaceMobile’ın hizmetlerini ticarileştirmesine ve Android cihazlara uydu bağlantısı desteği getirmesine yardımcı olacak.

Google, yeni yatırımıyla Android telefonlara uydu internet getiriyor

AST SpaceMobile, alçak Dünya yörüngesindeki uyduları kullanarak 2G, 4G ve 5G araması yapmayı mümkün kılıyor. Bu uydular ile akıllı telefonların 14Mbps’ye kadar internet erişimi kazandığı belirtildi. Şirket yeni yatırımla birlikte internet hızını 120Mbps’ye çıkarmayı planlıyor.

Google starlink

AST SpaceMobile, kısa bir süre önce gerçekleştirdiği finansman turunda Google’ın yanı sıra AT&T ve Vodafone gibi mobil operatörlerden de yatırım aldı. Şirketler, uydu ağının akıllı telefonlarla entegrasyonunu test etmek için AST SpaceMobile ile birlikte çalışacak.

İlginizi Çekebilir – Uygun fiyata Snapdragon 8 Gen 2! OnePlus 12R tanıtıldı

Google ve AST SpaceMobile, Android cihazlarda SpaceMobile ağını geliştirecek. Bu kapsamda ürün geliştirme ve uygulama planları üzerinde iş birliği yapacak.

Bu da dünyanın herhangi bir yerindeki Android telefonların uyduyla iletişim kurmasını sağlayacak. Yaygınlaşma ve ilk testler için zaman çizelgesi açıklanmadı, ancak ilk çalışmaların ABD’de yapılması planlanıyor.

Daha önce benzer bir hizmeti SpaceX’in Starlink hizmeti başlattı. Akıllı telefonlara uydu üzerinden internet ve hücresel veri bağlantısı sunan Starlink, bu kapsamda her ülkede operatör gibi çalışacak.

Peki sizler Google ve Starlink hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz