Google yeni yapay zekalarını açıkladı: PaLM 2, Bard ve dahası!

0

Google I/O 2023 etkinliği yeni yapay zeka gelişmeleri ile başladı. Google CEO’su Sundar Pichai tarafından yapılan konuşmada yeni dil modeli PaLM 2, Med-PaLM 2 ve sohbet botu Bard hakkındaki yeni gelişmeler ele alındı. Yazılım devi, Workspace araçlarına yapay zekayı daha fazla entegre edecek.

Google yapay zeka yarışında vites artırdı: PaLM 2 duyuruldu

Google, yeni dil modeli PaLM 2’yi resmen görücüye çıkardı. PaLM 2, ChatGPT rakibi olan Bard sohbet botuna güç verecek. Ayrıca şirketin duyurduğu yeni yapay zeka özelliklerinin çoğu için temel olacak. Bu dil modeli ayrıca geliştiricilerin kullanımına da açıldı.

Google, yeni nesil dil modelini nasıl eğittiğine dair teknik ayrıntıları açıklamadı. Sadece PaLM 2’nin 540 milyar parametreli bir model olacağı söylendi. Ayrıca yeni JAX ve TPU v4 altyapısı üzerine inşa edildiği aktarıldı.

Şirket, Workspace araçlarının ve Bard’ın yeni PaLM 2 dili desteğini kazanacağını söyledi. Örneğin Gmail’in yapay zeka destekli asistanı, mesaj oluşturmak ve yazı şekilleri için çok daha fazla seçenek sunacak. ‘Bana yardım et’ seçeneği ile farklı tonlarda mail yazmak mümkün olacak.

PaLM 2 desteği sayesinde Bard’ın matematik, mantık ve sorgulama becerileri artacak. ChatGPT rakibi olan sohbet botu, 20 programlama dili hakkında destek sunabilecek. Ayrıca Türkçe dahil olmak üzere yeni dil seçenekleri de eklenecek.

Google yapay zeka araçları arasında Med-PaLM 2 de gün yüzüne çıktı. Bu araç, doktorların çeşitli raporlarını analiz ederek tıp dünyasına yardımcı olacak. Etkinlik sırasında röntgen görüntülerini analiz edebileceği bir sistem üzerinden örnekler verildi.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz