Huawei geri dönüyor: Akıllı telefon pazarında lider olabilir mi?

0

Huawei, akıllı telefon pazarında eski günlerine dönmeye hazırlandığını açıkladı. Şirket CEO’su Richard Yu tarafından verilen demece göre, Çinli üreticinin tüketici grubu gelirleri yeniden toparlanmaya başladı. Bu, Huawei’nin akıllı telefonlarda geri dönüş yapacağının mesajını veriyor.

Huawei akıllı telefon satışları neredeyse iki kat arttı

Eski ABD Başkanı Trump döneminde başlayan kısıtlamalar, Huawei’nin kendi ülkesinde bile kaybetmesine yol açtı. Google Play hizmetlerini kullanamayan ve 5G destekli çipler satın alamayan Huawei, HarmonyOS’li telefonlarının yükselişte olduğunu ifade etti.

Huawei’nin yıllık geliştirici konferansında konuşan CEO Richard Yu, Çin’in akıllı telefon pazarındaki şirket payının yüzde 76 artığını ifade etti. Bu rakam sonrasında ise “üst düzey telefon segmentinde” iki numaralı üretici konumuna geldiklerini aktardı.

İlginizi Çekebilir – Huawei Mate 60’ın render görüntüsü sızdı!

Raporlara göre Huawei şu anda genel Çin akıllı telefon pazarının yüzde 11’ini kontrol ediyor. Hala Xiaomi, Vivo ve Apple gibi liderlerin gerisinde, ancak geçtiğimiz yılki tek haneli pazar payına kıyasla büyümüş durumda.

Bu toparlanma, Huawei’nin 5G akıllı telefonlar üretememesine rağmen oldukça dikkat çekiyor. ABD’nin koyduğu kurallara göre Huawei, Amerikan teknolojisine dayanan donanımları satın alamıyor. Kısıtlamalar, Huawei’nin küresel akıllı telefon satışlarının da düşmesine neden oldu.

Richard Yu, Huawei’nin HarmonyOS işletim sistemini geliştirmeye devam edeceğini ve yerli çip tedarikçileriyle olan ortaklıklarını büyüteceğini söyledi. Huawei’nin 2023’ün sonuna doğru kendi çipiyle 5G telefon üretimine başlaması bekleniyor.

 Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz