Huawei, sahalara geri dönüyor: Kirin işlemci üretimine tekrardan başlıyor!

0

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Çin merkezli Huawei‘ye geçtiğimiz yıllarda ABD tarafından yaptırımlar uygulanmaya başladı. Akabinde şirket, o günden bu yana üretim hattında çeşitli sorunlar yaşıyor.

Yeni ürünlerini hazırlayabilmek için ABD’den önemli seviyede tedarik sağlayan Huawei, yaptırımların ardından tamamen kendi üretimine geçmeye başladı ve burada büyük bir başarı sağladı. Son olarak ortaya çıkan bir bilgiye göre şirket, yaptırımlar yüzünden vazgeçtiği Kirin işlemcisine geri dönüyor.

Huawei, Kirin işlemcilere geri dönüyor!

Huawei, demin sözünü ettiğimiz tedarik sorunları nedeniyle 2020 yılında Kirin işlemcilerin üretimini durdurdu ve yeni akıllı telefonlarının büyük çoğunluğunda Qualcomm tarafından üretilen işlemciler kullanmaya başladı.

Huawei Kirin işlemci

Bugün ise sektörde güvenilir sızıntıları ile bilinen Fixed Focus Digital tarafından mikroblog web sitesi Weibo’da paylaşılan bir bilgiye göre Huawei, Kirin işlemcilere geri dönmek istiyor. Aktarılanlara göre şirket, bunun için Çin merkezli yarı iletken üreticisi SMIC (Semiconductor Manufacturing International Corporation) ile bir anlaşma sağlayacak.

İlginizi Çekebilir – Orta sınıfa AMOLED dopingi: Vivo V29e tanıtıldı! İşte fiyatı

Aktarılanlara göre Kirin işlemci için iki seçenek düşünülüyor. Bunlardan ilkine göre çip; iki adet Cortex-X3, iki adet Cortex-A715 ve dört adet Cortex-A510 çekirdek ile birlikte Arm Immortalis-G715 MC16 GPU’dan oluşacak. İkinci tahmine göre ise işlemcide iki adet Cortex-X1, üç adet Cortex-A78 çekirdekler ve Arm Mali G710 MC10/6 GPU yer alacak.

Konu ile ilgili başka sızıntıya göre Huawei, Kirin işlemcilere dönüş kapsamında Kirin 720, Kirin 830 ve Kirin 9100 adlı üç işlemci üretecek. Bu noktada bu yonga setlerinin bu yılın sonlarına doğru tanıtılacağına dair tahminler var.

Huawei Kirin işlemci

Peki sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz