Huawei Çin’de tekrardan en çok telefon satan marka!

0
Amerikan ambargosu ile 5 yıldır mücadele verdikten sonra Çin akıllı telefon pazarında Huawei tekrar zirvede.

2019’da başlayan Çin ile ABD gerilimi sonrası Huawei, Amerikan ambargosuna maruz kaldı. Yaklaşık 5 yıldır Amerikan ambargosu ile mücadelesinden sonra Çin akıllı telefon pazarında Huawei tekrar zirvede.

Huawei 3 yılın ardından Çin’de tekrardan yükseliyor!

Amerikan hükümeti Mayıs 2019’da Huawei ve ona bağlı tüm şirketleri ticaret kara listesine ekledi. Karar, Amerikan şirketlerinin yabancı şirketlere teknoloji ve yazılım satmasını engelledi. Kara listeye alınmasının ardından Google gibi Amerikan şirketlerinin artık Huawei gibi Çin şirketlerine lisans vermesi yasaklandı.

Yani şirketin, Play Store, Gmail, YouTube, Google Chrome gibi uygulamarı kullanamayacağı anlamına geliyor. Huawei ise Amerika’nın bu hamlesine yanıt olarak birinci adımda kendi işletim sistemi HarmonyOS’i geliştirdi ve içerisine Huawei mobil hizmetlerini (HMS) ekledi. HMS ile kullanıcılar Chrome ve Play Store yerine AppGallery ve Petal Search gibi uygulamarla bu eksiklikleri kapattılar.

Amerikan ambargosu ile 5 yıldır mücadele verdikten sonra Çin akıllı telefon pazarında Huawei tekrar zirvede.

Analiz şirketi Canalys’in son verilerine göre Huawei 3 yılın ardından Çin’in akıllı telefon pazarında tekrardan en üst sıraya yerleşti. 2024’ün ilk çeyreğinde Huawei’nin telefon satışları 11.7 milyon adete ulaştı. Şirket, ilk çeyrekte yüzde 17, yıllık bazda ise yüzde 70’lik bir büyümeye ulaştı. Canalys analisti Toby Zhu, Huawei’nin başarısını Mate ve Nova serisi akıllı telefonlarına bağladı. Mate 60 serisinin tam da kullanıcıların istediği bir şekilde gelmesi satışları tekrardan arttırdı.

Ayrıca bazı kullanıcılar, Huawei Pura 70 serisinini çıktığı gibi en güçlü telefon olarak Çin’de listenin en başına yerleşmesini ve Nova 12s gibi Google servisleri ile gelmesini şirketin tekrardan güçlenmesindeki en büyük faktör olarak görüyor. Geçtiğimiz haftalarda Pura 70 serisi en iyi kameralı akıllı telefon olarak seçildi.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Lütfen düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmına yazmayı unutmayın!


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz