İntikam alındı: Huawei ve Honor’un USB-C kabloları, iPhone 15’te çalışmıyor!

0

Apple, geçtiğimiz gün itibarıyla iPhone 15 serisini Apple Store mağazalarından satın alınabilir hale getirdi. ABD’den Çin’e kadar dünyanın birçok bölgesinde yeni cihazlara yoğun talep oluşurken, bu yılın merak edilen sorusu ise USB-C bağlantı noktasıydı. Huawei, Honor Xiaomi, Vivo ve Realme gibi markaların USB-C kabloları iPhone 15 serisinde kullanılabiliyor mu?

Android cihazların USB-C kabloları iPhone 15 için kullanılabilir mi?

Çin’de yapılan son testler, iPhone 15 Pro’nun USB-C bağlantı noktasının uyumluluğunu ortaya koydu. Cihaz, Çinli üreticilerin sunduğu şarj cihazlarıyla test edildi.

Sonuçlar; Vivo, iQOO, OnePlus, Realme ve Xiaomi gibi markaların şarj cihazlarının PD 3.0 protokolünü desteklediğini ve iPhone’u tam kapasiteyle şarj edebildiğini gösterdi. Ancak ilginç şekilde Huawei ve Honor’un şarj cihazları iPhone 15 Pro’ya güç vermedi.

İlginizi Çekebilir – Nothing CEO’sundan iPhone 15 eleştirisi!

Daha fazla denemenin ardından, sorunun Huawei ve Honor şarj cihazlarında olmadığı ortaya çıktı. Kaynaklar bu markaların kablolarıyla iPhone 15 Pro’nun şarj edilemediğini ifade etti. Huawei/Honor yerine farklı bir USB-C kablosu kullanıldığında, cihaza güç verilebildi.

Bu tuhaflık ise sosyal medyada tartışmalara yol açtı. Bazı kullanıcılar, Huawei ve Honor’un, Apple cihazlarıyla uyumlu olmayan özel protokoller kullanıyor olabileceğini düşündü. Bazıları ise Huawei’nin, ABD-Çin arasındaki gerilim sonucunda Apple’ın uyumluluğu kasıtlı olarak kısıtladığını ifade etti.

Huawei ve Honor’un USB-C kablolarında Apple’a özel bir kısıtlama getirip getirmediği şimdilik belirsiz. Buna ek olarak Oppo’nun da sadece USB-DCP’yi desteklediği ortaya çıktı. Bu da 1.5 A gibi oldukça düşük bir güç anlamına geliyor.

Peki siz Huawei USB-C kabloları ve iPhone 15 hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz