Huawei gemileri yaktı! 10 yıl sonra ilk kez…

0

Huawei geçtiğimiz günlerde Çin’de düzenlediği bir etkinlikte önümüzdeki yıllarda izleyeceği yol haritasını paylaştı. Buna göre şirket, on yıl içinde stratejik yönünü yapay zekaya çevireceğini duyurdu. Bu, daha önce bulut bilişim ve 5G teknolojileri gibi alanlara öncelik veren Huawei’nin, yaklaşık 10 yıl sonra ilk kez odağını değiştirdiğini gösteriyor.

Huawei, yapay zeka devi olmak için milyonlarca dolar harcayacak

Huawei’nin dönüşümlü Başkanı ve Finans Yöneticisi Meng Wanzhou tarafından yapılan duyuru, Çinli teknoloji devinin yeni hedeflerini gösterdi. Bilgi işlem, bulut ve 5G gibi teknolojilerin yanında yapay zekaya önemli yatırımlar yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Teknoloji devinin, “Çin için sağlam bir bilgi işlem omurgası ve dünya için başka bir seçenek oluşturmaya” kararlı olduğunun altını çizdi. Huawei bu açıklamasıyla birlikte Alibaba ve SoftBank gibi yapay zekaya daha fazla odaklanmak istediğini söyleyen diğer Çinli teknoloji firmalarına katıldı.

İlginizi Çekebilir – Huawei, sonunda ambargoyu aşıyor!

Huawei’nin yapay zekaya yönelik stratejik vurgusu, ABD-Çin arasındaki ekonomik savaşın ortasında geldi. 2020 yılından beri ABD hükümetinin kara listesinde yer alan şirket, güvenlik kaygıları nedeniyle ABD’li firmalardan ürün alamıyor.

Qualcomm’un 5G çipleri ve Google’ın Android yazılımına kadar birçok konuda kendi ürünlerini geliştirmek zorunda kaldı. Yapay zeka yarışında geri kalmak istemeyen Huawei’nin diğer Çinli firmalar ile iş birliği kurması da mümkün.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde Huawei kurucusu Ren Zhengfei, teknoloji dünyasındaki rekabete karşı şaşırtıcı bir yaklaşımla Apple‘a olan hayranlığını dile getirdi. Apple ürünlerine saygı duyduğunu dile getiren iş insanı, markanın ürünlerinin bu kadar iyi olmasının nedenini araştırdıklarını söyledi.

Peki siz Huawei yapay zeka yatırımları hakkında neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz