Huawei’nin yeni işletim sistemi: HarmonyOS

0

Huawei, HarmonyOS Next işletim sistemiyle Android ve iOS’a rakip olmaya hazırlanıyor. Şu anda Android altyapısını kullanan HarmonyOS, yeni sürümle birlikte tamamen bağımsız hale gelecek. Son olarak HarmonyOS Next’in çıkış tarihi sızdırıldı.

Yeni bir söylentiye göre Huawei, HarmonyOS Next’i Eylül ayında piyasaya sürebilir. Şirketin yeni nesil işletim sistemi olacak bu güncelleme, Android’den tamamen bağımsız olmasıyla bir ilki temsil edecek. Ancak bu, Android uyumluluğunun sona ereceği anlamına geliyor.

HarmonyOS Next lansmanına ilişkin söylentiler, Huawei Mate 70 serisiyle aynı döneme denk geliyor. Bu da şirketin hem yeni amiral gemisini hem de yeni işletim sistemini tanıtabileceğini gösteriyor.

Huawei, ABD ambargosu yüzünden Google ve Android lisanslarını alamıyor. Ancak halihazırda piyasada olan HarmonyOS ve EMIU sistemleri, Android açık kaynak koduna dayanıyor. HarmonyOS Next ise Android’den bağımsız olarak sıfırdan geliştirildi.

Bundan dolayı Android uygulamalarıyla olan destek sona erecek. Ancak Huawei AppGallery üzerinden yüzlerce uygulamanın resmi olarak indirilebilir olmaya devam edeceğini belirtmek gerekiyor. Next sürümü, şirketin Amerikan teknolojilerinden tam bağımsızlığını sağlayacak.

Şirket, 4 binden fazla uygulamanın HarmonyOS için optimize edildiğini ve önümüzdeki yıla kadar 500 bin uygulamayı hedeflediğini dile getirdi. Eğlence, finans, ulaşım ve alışveriş gibi bazı kategorilerin öncelikli olduğu söyleniyor.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz