MIUI’ın yerini alacak: Xiaomi HyperOS hangi cihazlara gelecek?

0

Xiaomi’nin bir süredir kendi işletim sistemini geliştireceğine dair iddialar ortaya çıkıyordı. Android tabanlı MIUI yerine farklı bir yazılıma geçiş yapmak isteyen Çinli üretici, yeni planlarını nihayet doğruladı. Xiaomi CEO’sundan gelen paylaşım, HyperOS işletim sistemini gözler önüne serdi. Peki hangi Xiaomi cihazları HyperOS alacak?

HyperOS kullanacak ilk cihaz Xiaomi 14

Xiaomi, HyperOS adlı yeni işletim sistemi için planlarını açıkladı. Android tabanlı MIUI arayüzünün yerine kullanılacak bu sistem, Xiaomi cihazları arasında bir ekosistem yaratacak.

Xiaomi CEO’su Lei Jun tarafından atılan tweet’le doğrulanan HyperOS, şirket için “tarihi bir an” olarak nitelendiriliyor. Yeni işletim sisteminin, bu ay sonunda piyasaya sürülmesi beklenen Xiaomi 14 serisinde olacağı da doğrulandı.

İlginizi Çekebilir – Xiaomi CEO’su açıkladı: MIUI gitti, HyperOS geldi! Hangi modeller alacak?

Buna ek olarak Xiaomi Başkan Yardımcısı Alvin Tse ise Twitter’da yaptığı açıklamada HyperOS’un 2024 yılı boyunca küresel olarak kullanıma sunulacağını belirtti. Bu, yeni işletim sisteminin önümüzdeki yıl içinde kademeli olarak MIUI’ın yerini alacağı anlamına geliyor.

Alvin Tse’nin küresel vurgusu ise oldukça dikkat çekici. İlk aşamada sadece Çin’e özel olacağı düşünülse de, önümüzdeki yıldan itibaren tüm cihazlara gelecek gibi duruyor. Bu da Xiaomi 14 serisi ve 13 Pro başta olmak üzere Poco X5 Pro gibi üst düzey cihazların da HyperOS alacağını gösteriyor.

Lei Jun ayrıca Weibo’da yaptığı paylaşımda, HyperOS’un Android ve Xiaomi Vela IoT platformuna dayandığını belirtti. Ancak Xiaomi’nin kullanıcılara tercih hakkı sunup sunmayacağı belirsiz.

Peki sizler HyperOS ve Xiaomi cihazları hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz