Virüslü Android uygulamalarına dikkat: 220 bin dolar çaldılar!

0

Android kullanıcılarını hedef alan bir dizi kimlik avı dolandırıcılığı uygulaması bulundu. Singapurlu polisler tarafından gerçekleştirilen son operasyon kapsamında toplamda 9 suçlu tutuklandı. Operasyon kapsamında 20 banka hesabına el konuldu ve kurbanlardan 220 bin dolara yakın bir para çalındığı tespit edildi. İşte dikkat etmeniz gereken uygulamalar.

Kimlik avı saldırıları yapan uygulamalar Google Play’den silindi

Singapur’da gerçekleştirilen son operasyon, bankacılıkla ilgili kimlik avı dolandırıcılığı gerçekleştirilen uygulamaları tespit etti. Google Play Store’dan veya çeşitli forumlardan dağıtılan bu uygulamalar, sosyal medya platformlarında “kullandıkça kazandıran” reklamlar ile tanıtılıyordu.

Ancak uygulamalar, dolandırıcıların mobil cihazlara uzaktan erişim elde etmelerini sağlayan kötü amaçlı yazılımlar içeriyordu. Suçlular cihaza sızdıktan sonra; internet bankacılığı bilgileri, tek kullanımlık parolalar, kimlik bilgileri ve cihazlarda depolanan diğer kişisel verileri çalıyordu.

Telefonunuzda bu uygulamalar varsa kredi kartı bilgileriniz çalınabilir!

Rapora göre Singapur polisi, geçen aydan bu yana dolandırıcılıkla ilgili çok sayıda rapor aldı. Bu da son tutuklamalara yol açan kapsamlı bir soruşturmayı başlattı. Dokuz kişiyi yakalayan polis, 20 banka hesabında 220 bin dolarlık nakit ele geçirdi.

Polis soruşturmaları devam ederken yetkililer, sosyal medya platformlarındaki reklamlara karşı dikkatli olmaya çağırıyor. Kullanıcılar, Goolge Play Store haricinde resmi olmayan kaynaklardan uygulama indirmekten veya şüpheli bağlantılara tıklamaktan kaçınmalı. Ayrıca olay kapsamında keşfedilen uygulamaların da Google Play’den kaldırıldığı bildirildi.

Peki siz kimlik avı uygulaması tehlikesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz