Milyonlar etkilenecek! Google, 4 gün sonra bu hesapları silecek

0

Google, platformlarındaki hesap güvenliğini artırmak adına yeni bir politika izlemeye başlıyor. Google, Aralık ayından itibaren etkin olmayan hesapları sileceğini duyurdu. Kullanıcılara gönderilen son uyarıda yapılması gerekenler ele alındı.

İnaktif Google hesapları Aralık’ta devre dışı bırakılacak

Google, son iki yıldır hiçbir etkileşimde bulunmayan hesapları inaktif olarak işaretleyecek. Bunun ardından ise hesap tamamen silinecek. Bu karar; Gmail, Drive, Fotoğraflar ve Kişiler dahil olmak üzere hareketsiz hesapların tüm verilerini etkileyecek.

Teknoloji devi, etkin olmayan hesaplarda iki faktörlü kimlik doğrulama gibi güvenlik önlemlerini uygulayamadığını ifade etti. Bu durum ise saldırıya uğrama riskinin daha yüksek olmasına yol açıyor.

İlginizi Çekebilir – Oppo Reno 11’e ilgi büyük: Ön siparişler rekor kırıyor!

Şirketin açıklamasına göre inaktif hesapların çoğunda 2FA etkin değil. Gmail hesabının ele geçirilmesi durumunda, bağlantılı üçüncü taraf hizmetler de riske girebilir.

Güvenlik endişelerini gidermek için Google, Aralık ayından itibaren aktif olmayan hesapları küçük gruplar halinde sistematik olarak temizleyecek. Ancak kullanıcıların yedek olarak kullandıkları hesapları etkinleştirmeleri için zaman tanınacak. Hesap tamamen kapatıldıktan sonra ise kullanıcı verilerini kurtarmanın yolu olmayacak.

Google, kullanıcıların hesaplarını aktif hale getirmek için yapabileceklerini de açıkladı. Buna göre en az iki yılda bir oturum açmak en basit yöntem oalcak. Ayrıca ara ara YouTube’da video izlemek ve Play Store’dan uygulama indirmek gibi eylemler de yapılmalı.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki Yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz