iPhone, Siri’den devam: Android telefonlar artık yapay zekalı olacak!

0

MediaTek ve Qualcomm, akıllı telefon dünyasını yapay zeka ile entegreli hale getirmek istiyor. Daha önce Meta’nın dil modeli Llama 2 için anlaşma sağlayan şirketler, bu yapay zekayı işlemcilerinde destekleyecek. Son olarak MediaTek, Dimensity 9300 işlemcisinin Llama 2’den güç alacağını söyledi.

MediaTek Dimensity 9300, Meta’nın Llama 2 yapay zekasına sahip olacak

MediaTek’in bu yılın sonlarında piyasaya süreceği söylenen Dimensity 9300 yonga seti, Llama 2’yi cihazlarda çalıştıracak şekilde optimize ediliyor. Bu sayede kullanıcı verilerinin, işlenmek üzere bulut sunucularına gönderilmesine gerek kalmayacak.

Qualcomm da geçtiğimiz ay yeni Snapdragon yonga setlerinde bu desteği sunacağını söyledi. Şirketin en güçlü işlemcisi olacak Snapdragon 8 Gen 3‘ün doğrudan akıllı telefonda yapay zekayı etkinleştirmesi bekleniyor.

İlginizi Çekebilir – Qualcomm Snapdragon 7+ Gen 2 tanıtıldı

Snapdragon tarafında henüz kesin bir gelişme olmasa da, Dimensity 9300’ün Llama 2 desteğine sahip olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca işlemcinin teknik özellikleri arasında Arm Cortex-X4 ve A720 çipleri ve Immortalis-G720 GPU’su yer alıyor. Bu da akıllı telefonlarda yapay zeka hesaplamasına odaklanıldığını gösteriyor.

Yapay zekanın akıllı telefonlarda doğrudan nasıl kullanılacağı şimdilik belirsiz. Ancak kullanıcı verilerinin belirli bir sunucuya taşınmadan, telefon üzerinde işlenmesi gizlilik odaklı bir yaklaşımı öne çıkarıyor. Ayrıca kullanıcılara kişisel verileri üzerinde daha fazla kontrol sağlıyor.

Dimensity 9300’ün yapay zeka desteğine sahip olması, kullanıcıların önümüzdeki yıldan itibaren çok daha farklı alışkanlıklar kazanabileceğini gösteriyor. Ayrıca bu işlemciyi kullanan üreticilerin yapay zekayı nasıl kullanacağı da göreceğiz.


Yesilrobot.com e-bültenine kaydolarak, her hafta 15 bine yakın Yeşil Robot okurunun yaptığı gibi, tüm güncellemeleri E-posta kutunuzdan takip edebilirsiniz. Abonelik için tıklayınız


Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz